eur:
414.02
usd:
396.46
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Még mindig nem eszünk elég halat

Ha kis mértékben is, de növekedett a halfogyasztás Magyarországon. A szakemberek szerint évi 15 kilogrammnyi halhús fogyasztása a felére csökkenti a keringési betegségek kockázatát.

Korszerű árukínálattal és fogyasztás-népszerűsítő kampányokkal növelhető az éves halfogyasztás Magyarországon - mondta az InfoRádiónak a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője. Lévai Ferenc hozzátette, összetett oka van annak, hogy a hal több évszázados visszatekintésben „kiment a divatból” Magyarországon.

Lévai Ferenc szerint a középkorban Magyarországon 40-50 kg-nyi halat ettek meg az emberek, mert ez volt a legkönnyebben hozzáférhető élelmiszer. A hat kg még úgyis kevés, hogy az európai átlag 20 kg felett van.

"Könnyebb volt a húshoz való hozzáférés, a vidéki lakosság döntő része 1970-től megtermelte a maga húskészletét. Egy faluban nem lehetett halat eladni, mert mindenkinek megvolt a magas húskészlete"

- világított rá a szóvivő.

Lévai Ferenc azt is hangsúlyozta, hogy milyen előnyei vannak a rendszeres halfogyasztásnak.

"Egyetlen olyan fehérjeforrásunk sincs, aminek élettanilag a mai modern ember életmódját illetően annyi pozitív hatása lenne, mint a halnak.

Könnyen emészthető, magas víztartalmú, a benne lévő beltartalmai értékek fantasztikusak.

Az a hal, amelyik életének nagy részét tógazdaságokban tölti, a táplálékának 60 százaléka természetes eredetű táplálék, amelynek az aminosav garnitúrája, beltartalmi értéke, nyomelemtartalma, ahhoz közelít ami 500 évvel volt, amikor az ember még nem dolgozta fel az élelmiszerét olyan mértékben mint most.

Évente 15 kg-s fogyasztásnál megfeleződnek a keringési betegségek"

- hívta fel a figyelmet a szóvivő.

A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője azt is elmondta, hogy a januári áfacsökkentésnek egyelőre csak mérsékelt hatása volt a halhús árának alakulására, megindult viszont az ágazat kifehéredése.

"Nem lett drágább a hal, tavasszal a hal áfájának 15 százalékát vissza is tudtuk adni mintegy három hónapig. Az áfacsökkentés most egy kicsit kevesebbet hozott a konyhára a fogyasztónak, mint amit gondoltunk, de nincs mese,

egy piacon kínálat van, és ha halhiány van, az felviszi az árakat"

- magyarázta Lévai Ferenc. Mint mondta, a hal áfája kitisztította a piacot: egy 27 százalékos áfa és egy 4 százalékos nyereségtartalom között nagy a különbség, nagyon sokan csábultak el az áfanélküliség irányába.

Magyarországon évente 24 ezer tonna halat halásznak le, és ehhez járul még hozzá körülbelül 3,5 tonnányi intenzív telepeken termelt hal. A halfajták közül itthon továbbra is jelentős a ponty mennyisége, de egyre nagyobb teret nyer az afrikai harcsa, valamint jelentősen bővül a tokfélék piaca.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Jó éve van a kriptopiacnak. Donald Trump elnöki győzelme jelentős hatással volt a bitcoin árfolyamára, amely 100 000 dollárra emelkedett. Az év elején elfogadott bitcoin ETF-ek és a felezés is hozzájárult a piaci fellendüléshez, míg az újabb körös ralit Trump új, kriptobarát politikai irányvonala, és választási győzelme táplálta. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan formálhatja Trump elnöksége a kriptopiacot 2025-ben, és milyen lehetőségek és kockázatok várnak ránk az előttünk álló időszakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×