eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Pexels
Nyitókép: Pexels

Versenyképesség digitalizáció nélkül? Lehetetlen

A kis- és középvállalkozások fele továbbra sem érzi az informatikai fejlesztések és a digitalizáció jelentőségét - világított rá egy kutatás, melyet a T-Systems kis- és középvállalati megoldásokért felelős vezérigazgató-helyettese ismertetett. Fejes Zoltán szerint a digitális megoldások megkerülhetetlensége miatt három éven belül ez az összkép jelentősen megváltozhat.

A kutatás során 779 kkv-döntéshozót - valódi vállalkozókat, cégvezetőket - kérdeztek meg, és kiderült, hogy a vállalkozók fele nem jelölte meg a digitalizációt, mint a fejlesztés irányvonalát - ismertette az adatokat Fejes Zoltán, a T-Systems vezérigazgató-helyettese.

Hozzátette azt is, hogy nem értik meg a digitalizációt, nem tudják lefordítani a digitális megoldásokat, amivel meg tudnák támogatni az ötleteiket. Helyette sokkal fontosabbnak tartják azt, hogy versenyképesek, költséghatékonyak legyenek, és új üzleteket szerezzenek.

"A kutatásból az is kiderül, hogy a cégek 25%-a költött az elmúlt egy-két évben informatikai fejlesztésekre. Ez nem elegendő,

de fontosak azok az úttörők, akik hajlandóak voltak elmenni ebbe az irányba" - mondta Fejes Zoltán.

A T-Systems vezérigazgató-helyettese szerint az ő felelősségük, hogy ezekből jó példákat gyártsanak és minél több praktikus példát hozzanak a kkv-körből arra, hogy sikerülhet digitális útra lépni. A T-Systems partner lesz abban, hogy a hírét vigye a digitalizációnak.

"Most még azt mondják a vállalkozók, hogy nem tudják lefordítani a digitalizációt, nem is értik azt, hogy a digitalizáció hátráltatná az ő versenyképességüket, hiszen a versenytársaik sem digitálisak" - tette hozzá.

Digitális gazdaság, ipar 4.0

A vállalkozások 99%-a kkv, kétmillió embert foglalkoztatnak, úgyhogy nagyon nagy súlyuk van - magyarázta Fejes Zoltán.

Mint mondta, az ipar 4.0-t illetően talán hamarabb is várhatóak előrelépések, hiszen a nagy számosságú és iparral foglalkozó, az ipari vertikumban tartó cégek előrébb tartanak, és ezt a számosságot kell levinni a tömegekhez.

"Mi két-három éven belül radikális változásokat várunk. Ezzel a céllal jöttem én is, hogy

pár év múlva szabad szemmel látható fejlődést érünk el a digitalizáció terén, mindent tudunk ami releváns IT-biztonság szempontból. Biztonságos megoldásokat adunk"

- összegezte Fejes Zoltán.

T-Systems-kutatás

A kkv-k gazdasági súlya jelentős a magyar gazdaságban, ezért digitális felkészültségük az egész ország versenyképességére kihat - írja az MTI.

A kutatás szerint a magyar kkv-k optimistán látják az iparáguk és a cégük jövőjét, 44 százalék érzi stagnálónak a helyzetét.

A felmérés szerint a digitalizáltság Magyarországon erősen e-mail fókuszú. Ismertette: az ügyfelekkel való kapcsolattartáshoz 88 százalék telefont használ, 83 százalék e-mailt küld, míg a kkv-k 36 százaléka postai úton, illetve 69 százalék személyesen tartja a kapcsolatot az ügyfelekkel.

A többség, 46 százalék szerint a legfontosabb kihívás az üzletszerzés, 42 százalék a költséghatékonyságot emelte ki, a kapcsolatok javítását mindössze 13 százalékuk. A termékfejlesztést és a digitalizációval való lépés tartását 13-13 százalék nevezte kihívásnak.

A digitalizáció alacsony szintjére utal az is, hogy a kkv-k a számláikat még mindig nyomtatják és papír formájában iktatják, a teljesen papírmentes számlatárolás mindössze 7-8 százalékos. Online ügyfélszolgálattal, chat-es elérhetőséggel hatból egy vállalkozás rendelkezik. A kisvállalkozások negyede, de még a nagyobbaknak is csak a fele végzett online beszerzést az elmúlt egy évben - mondta, hozzátéve: hétből csak egy vállalkozás tartaná hasznosnak vállalata szempontjából az elektronikus beszerzés bevezetését, de még ők sem fizetnének ezért havi díjat. Céges honlapja minden második vállalkozásnak van.

A kutatás kitért az informatikai biztonságra is, ami 84 százalék szerint fontos, ahogy több mint 80 százalék az IT-eszközökön tárolt adatok biztonságát is fontosnak tartja. Ugyanakkor a legfrissebb verziójú, biztonságos szoftverek használata csak minden második megkérdezett számára fontos. Bár a cégek fontosnak tartják a biztonsági megoldásokat, a kiadásaikat megfontolják: 46 százalék alkalmaz ingyenes megoldást IT eszközök védelmére, 45 százalék a mobiltelefonra. A kkv-k 33-33 százaléka alkalmaz ingyenes megoldásokat az IT-eszközök és mobiltelefonok védelmére. 75 százalék elégedett az informatikai infrastruktúrájával és az adatvédelemmel.

A kkv-k vezetői alulértékelik a lehetséges informatikai veszélyeket, mindössze 19 százalék tartja veszélynek és 16 százalék tart adatvesztéstől.

Magyarországon a tízfős kkv-k közül csak minden második döntéshozó hallott az Európai Unió új általános adatvédelmi rendeletéről (angol rövidítéssel: GDPR), a 20 dolgozó feletti cégek vezetői közül pedig minden ötödiknek ismeretlen a rendelet. A kkv-k 46 százaléka szerint nem kell foglalkozni a GDPR miatti változásokkal, 19 százalék semmilyen változtatást nem tervez.

A csoport tavalyi döntésével a kkv üzleti szegmens kiszolgálása is a céghez került a nagyvállalati ágazat mellé. A nagyvállalati ágazatban kifejlesztett informatikai, távközlési megoldásokat a kkv-k részére is elérhetővé teszik.

A cégek túlnyomó része az üzletmenet folytonosságára koncentrál, a digitalizációt szükséges rossznak tekinti, miközben az a versenyképességet jelenti. A kkv-k digitális fejlesztése már az 1-2 fős vállalkozások számára is komoly versenyelőnyt jelenthet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×