eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Inkább használt autót veszünk

Új gépkocsiból is több fogy a korábbiakhoz képest – leginkább a cégeknek köszönhetően –, de főleg a használtautó-piac nő. Utóbbiak leginkább kéz alatt cserélődnek. 2018-ban 700 milliárd forint felett lesz a családi autóvásárlások értéke.

2017-ben az új autók értékesítése túllépte a százezer darabos határt, összesen 116 ezer darabot helyeztek forgalomba. Ez 20 százalékos növekedés volt, bár ebben az adatban benne vannak a céges autóvásárlások is – írja a Blokkk.com.

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének legújabb becslése szerint a családi újautó-vásárlás aránya 40 százalék körül mozog. Ám ebben a kalkulációban a céges vásárlások egy részét magánvásárlásnak tekintették, amiben – a használatot illetően – sok igazság van. Noha még mindig lemaradásban vannak a lakossági vásárlások, az autókereskedők jelzései szerint a magánvásárlók visszatérőben vannak az új autók piacára.

A külföldről behozott használt autók száma 2017-ben megközelítette a 150 ezer darabot,

ami nagyságrendjét tekintve több az új autók összeladásánál (a 117 ezer darabnál). A családok autóvásárlásait nézve pedig háromszoros a különbség, a behozott import használtautók darabszámát és az újautó-vásárlások családi szeletét nézve (utóbbi a portál becslése szerint 50 ezer körüli lehetett).

A legnagyobb autóspiac a használt autók tulajdonosainak egymás közti adásvétele.

Ez az a kör, amikor a gépkocsikat nem kereskedőkön keresztül, hanem az autósok egymás között adják-veszik. 2017-ben a jóautók.hu információi szerint 687 ezer volt a belföldi autóátírások száma, ami 2018-ban tovább emelkedhet, elérheti akár a 750 ezer darabot is, amiben persze minden, a kereskedőknél eladott használt autók utáni átírás is benne van.

Az autók átlagéletkora igen magas: 14 év körül alakul; a behozottaké 10 év.

Drága a fenntartás

A háztartások 2017-ben 18 ezer milliárd forintot költöttek el, ennek körülbelül 3-4 százaléka ment el személygépkocsik vásárlására, újra és használtra együtt.

Az autót fenn is kell tartani, kell bele üzemanyag, el kell vinni időnként szervízbe, további költséget jelent a parkolás, a gépjárműadó, a kötelező biztosítás is. Ezek körülbelül 1500 milliárd forint költést jelentenek, melynek legnagyobb súlyú része az üzemanyag-vásárlás.

Azért az elmúlt években bő másfélszeresére nőtt az autóvásárlások értéke a családi költségvetésen belül, 400 milliárd forintról öt esztendő alatt – 2017-re – 630 milliárd forintra ugrott. 2018-ban további emelkedés várható, túllépve a 700 milliárd forintot (még úgy is, hogy a forint-euró árfolyam a korábbi 310 forintos szint helyett a 320 forintos szint környékén állhat inkább, ami az új és a használt autók behozatalát, valamint az üzemanyagköltségeket némileg drágítja.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×