eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd

Kreml: Bulgárián keresztül vezethet a Török Áramlat második vezetéke

Oroszország a Fekete tengeren keresztül, Bulgárián át építheti meg a Török Áramlat második ágát, a kérdésről tárgyalások folynak - közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán Moszkvában.

Peszkov kijelentette, hogy a projekt valóra váltásához, okulva a meghiúsult Déli Áramlat gázvezeték tapasztalatából, szükség van az Európai Bizottság és Bulgária garanciáira.

Bojko Boriszov bolgár kormányfő, akit a nap folyamán Moszkvában fogadott Vlagyimir Putyin orosz elnök, a tárgyalásokat követően tényként kezelte, hogy a Török Áramlat második, a dél-európai államok ellátására szánt vezetéke Bulgárián keresztül vezet majd.

"A Török Áramlat második ága el fogja érni Bulgáriát és azon keresztül orosz gáz érkezik majd Oroszországból" - írta Facebook-bejegyzésében Boriszov, mintegy véget vetve a találgatásnak, hogy a csővezetéket Görögországon keresztül építik majd meg.

"Hálás vagyok azért, hogy visszatérünk a korábbi gázelosztó szerepünkhöz a Balkánon" - írta a bolgár miniszterelnök.

Bulgária Várnában tervezi kiépíteni az elosztóközpontot.

Boriszov a Putyinnal közösen megtartott moszkvai sajtóértekezleten közölte, hogy az orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök megvitatta a Török Áramlat Bulgária felé történő meghosszabbítását és támogatta az elképzelést. A bolgár kormányfő megköszönte Moszkvának, hogy "nem haragtartó" Szófiával szemben a Déli Áramlat meghiúsulása miatt.

Putyin azt mondta, hogy a Török Áramlat gázának Bulgárián keresztül történő Európába juttatásának kérdése "gyakorlati kidolgozás alatt áll Törökországgal és Bulgáriával". Hozzátette, hogy a Bulgárián áthaladó gázszállítás mennyisége a többi folyosón történő szállítás volumenétől függ majd.

A Gazprom orosz gázipari vállalat több európai partnerével azt tervezte, hogy Ukrajna elkerülésére Déli Áramlat elnevezéssel a Fekete-tengeren át, Bulgária irányában évi 63 milliárd köbméteres kapacitású vezetéket épít.

A projekttől az Európai Bizottság elutasító álláspontja miatt Moszkva 2014 decemberében elállt, majd a Török Áramlat vezeték megvalósításába kezdett.

Az évi 15.75 milliárd köbméteres kapacitású vezeték egyik ága Törökországot, a másik pedig az Európai Unió országait látná el.. Szófia ezt követően többször is kifejezte érdekeltségét a Déli Áramlat újjáélesztésében.

A Gazprom szombaton írt alá jegyzőkönyvet a török kormánnyal a Török Áramlatnak az európai fogyasztók ellátására szánt szárazföldi tranzitszakaszának megépítéséről.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×