„A szociális hozzájárulási adó akár 10 százalékos csökkentését is elviselné a költségvetés és a növekvő magyar gazdaság, így felzárkózhatnánk a környező országokkal folytatott adóversenyben” – jelentette ki Kalocsai Zsolt.
Kifejtette: január elsejétől 2,5 százalékkal csökken a szociális hozzájárulási adó (szocho), továbbá 4,5-5 százalékos bérnövekedés várható, így az adócsökkenés nem jelenthet bevételkiesést az idei költségvetéshez képest.
Magyarország még mindig jelentősen le van maradva a környező országokhoz képest a bérekre jutó adóterhelés csökkentése tekintetében
– mondta a szakértő, aki hozzátette: 2022-re, a hatéves program végén még mindig a lengyel szint fölött – ahol messze a legnagyobb a versenyelőny az adóterhelés terén – lesz Magyarország. De ha a többi szomszédos országot vesszük górcső alá, akkor a szocho 2,5 százalékos csökkenésével Magyarország még mindig le van maradva a versenyképességben.
2018-tól egy ötszázalékos csökkentést kellene bevezetni, ez beleférne a rendszerbe - mondta a szakember. A tavalyi év vizsgálatakor pedig azt javasolták, hogy a versenyképesség terén való felzárkózáshoz egy egyszeri, tíz százalékos csökkentés legyen.
Kalocsai szerint összességében jó a gazdasági kormányzás iránya, de nagyobbakat kellene lépni a járulékcsökkentés terén, mindezt úgy, hogy a költségvetés helyzetét, a nyugdíjellátást és a bevételeket is figyelembe veszi.