eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nagy ellenőrzések jönnek a munkahelyeken

Nagy ellenőrzések jönnek a munkahelyeken

Megjelent a 2018-as munkaügyi és munkavédelmi ellenőrzési terv.

Közzétették, hogy kik és hol számíthatnak majd célzott munkaügyi és munkavédelmi ellenőrzésekre 2018-ban. A Nemzetgazdasági Minisztérium országos ellenőrzési terve mellett természetesen akár egy munkavállalói panasz esetén is vizsgálat indulhat, vagy ahol például hirtelen kiugró balesetszámot, vagy visszaéléseket találnak - írja a napi.hu.

Egész évben kiemelt figyelmet kap az építőipar, a mezőgazdaság, a feldolgozóipar, a bányászat és egészségügy, mert az elmúlt években itt volt a legtöbb munkavédelmi probléma. Az ellenőrzések 10 százalékának szálláshely-szolgáltatást, vendéglátás területén működő munkáltatókat  kell elérnie, 15 százalékának pedig a pénzügyi területeket, az ingatlanpiacot, a közigazgatást, az oktatást, az energiaszektort.

Ellenőrzik, hogy

  • megkapják-e a szükséges bért,
  • biztosítanak-e elég pihenőidőt a dolgozóknak,
  • hogyan kezelik a szabadságolásokat,
  • mennyire vezetik a munkaidő nyilvántartást.

A mezőgazdaságban dolgozók 2018 második és harmadik negyedévében számíthatnak komolyabb munkavédelmi ellenőrzésekre. Az első és negyedik negyedévben a kölcsönzött munkavállalókat munkakörülményeit fogják vizsgálni. 

A munkaügyi ellenőrzéseknél 2018 márciusában és áprilisában a minimálbér és a garantált bérminimum betartását vizsgálják a cégeknél. Június eleje és július vége között a foglalkoztatásra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzik. Szeptemberben és októberben a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati ágazatban, valamint a feldolgozóiparon belül az élelmiszer-gyártási és italgyártási alágazatok területén működő munkáltatók foglalkoztatási gyakorlatának célvizsgálatát végzi majd a hatóság. 

A munkavédelmi bírság összege 50 ezertől 10 millió forintig terjedhet, a munkaügyi 30 ezertől a 20 millió forintig. 

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×