eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília

Még mindig nem stimmel két nagy egyetem gazdálkodása

Az Állami Számvevőszék elvégezte a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Semmelweis Egyetem utóellenőrzését. Az ÁSZ megállapította, hogy előbbi intézmény a rektor és a kancellár által meghatározott intézkedési tervben szereplő feladatok jelentős részét nem hajtotta végre, míg utóbbi az intézkedéseket nem teljes körűen teljesítette - számolt be az ÁSZ.

Az Állami Számvevőszék honlapján közzétett jelentése szerint a szervezet 2014-ben és 2015-ben elvégezte mind a 28 állami és két egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény átfogó ellenőrzését. Az ÁSZ az akkori ellenőrzések során súlyos gazdálkodási szabálytalanságokat tárt fel.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem utóellenőrzése

Az intézmény 2009-2012 közötti gazdálkodásáról készült jelentés alapján most utóellenőrzést tartottak, hogy értékeljék, az egyetem végrehajtotta-e az ÁSZ előírásait.

Az utóellenőrzés megállapította, hogy

az egyetem a rektor és a kancellár által meghatározott intézkedési tervben rögzített 12 feladatból kettő feladatot határidőn túl, kettőt részben, nyolcat pedig egyáltalán nem hajtott végre.

Az egyetem működését és gazdálkodását meghatározó szabályzatok jelentős részének a kancellári rendszer bevezetésével összefüggő aktualizálását nem végezték el. Szintén nem került sor a gazdálkodás szempontjából fontos szabályzatok aktualizálására, és a számviteli politika kiegészítése sem történt meg. Az egyetem nem készítette el a 2015-ös vagyongazdálkodási tervet, a 2016-os vagyongazdálkodási tervet nem fogadta el a Szenátus, továbbá nem rendelkeztek a fenntartó egyetértésével. Az intézkedési tervben rögzített feladatok végrehajtásáról a jogszabályban előírt nyilvántartást hiányosan vezették.

Az Állami Számvevőszék figyelemfelhívó levéllel fordul a kancellárhoz,

hogy a szabályszerű feladatellátás érdekében intézkedjen a feltárt hiányosságok megszüntetése iránt.

A Semmelweis Egyetem utóellenőrzése

Az ÁSZ 2015 áprilisában hozta nyilvánosságra a Semmelweis Egyetem 2009-2013 közötti gazdálkodásának és működésének ellenőrzéséről készült jelentését.

A mostani utóellenőrzés megállapította, hogy

az egyetem a rektor és a kancellár által meghatározott intézkedési tervben rögzített 11 feladatból ötöt határidőben, egyet határidőn túl, hármat részben, kettőt pedig nem hajtott végre.

Az egyetem működését és gazdálkodását meghatározó szabályzatok jelentős részének a kancellári rendszer bevezetésével összefüggő aktualizálását megkezdték, azonban azok többsége még nem fejeződött be. A gazdálkodási jogkörök gyakorlói részére a felhatalmazásokat nem adták ki teljes körűen, és a jogosultságok nyilvántartásba vétele szintén nem volt teljes körű. A dologi kiadások teljesítése során előfordult, hogy az egyetem nem tartotta be a hatályos közbeszerzési törvény előírásait. 

Az Állami Számvevőszék figyelemfelhívó levéllel fordul a kancellárhoz 

ez esetben is, hogy a szabályszerű feladatellátás érdekében, intézkedjen a feltárt hiányosságok megszüntetése iránt - tudatta az ÁSZ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×