eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Rákkeltő gyomirtó? - megszólalt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

A glifozát hatóanyag semmilyen mértékben sem minősíthető rákkeltőnek - áll az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) Kockázatértékelési Bizottságának közzétette értékelésében. A szakvélemény várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra, ugyanakkor nem jelenti a hatóanyag azonnali megújítását - erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.

2016-ban komoly tudományos, politikai és társadalmi vitát váltott ki a glifozát gyomirtó hatóanyag esetleges rákkeltő hatása. A vegyület engedélye tavaly év közepén lejárt. Bár az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) nem talált bizonyítékot a rákkeltő hatásra, a tagállamok közötti véleményeltérés miatt nem sikerült minősített többséggel megszavazni az újrafelvételt. Az Európai Bizottság az ECHA döntésétől tette függővé a hatóanyag további sorsát.

Az ECHA szakvéleménye szerint - megerősítve az EFSA korábbi értékelését - a hatóanyag semmilyen mértékben nem minősíthető rákkeltőnek. A molekula sem a karcinogén 1A (emberen bizonyított), sem az 1B (állatokon bizonyított), sem a 2-es (bizonytalan) kategóriába nem kerülhet. A glifozát nem minősíthető sem karcinogén, sem mutagén, sem reprotoxikus hatásúnak.

Összhangban a jelenlegi besorolással, a Kockázatértékelési Bizottság a "H318 súlyos szemkárosodást okoz" és a "H411 mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz" veszély mondatokra tesz javaslatot. Lényeges, hogy az ECHA értékelése a glifozátsavra, mint hatóanyagra vonatkozik.

A készítményekben a hatóanyag só formájában, és 100%-nál kisebb arányban van jelen, így azok ennél enyhébb besorolást is kaphatnak.

Az ECHA véleménye várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra. Ugyanakkor ez még nem jelenti a hatóanyag megújítását - erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.

Kiadó: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×