Átlagosan több mint négy százalékkal csökkentek a lakosság banki kiadásai egy év alatt. A Bankmonitor Lakossági banki kiadási mutatója szerint amíg 2016 első negyedében az átlag bankszámla-tulajdonos havonta 12 195 forintot fizetett banki szolgáltatások fejében, addig ez az összeg idén januárra 11 684 forintra csökkent, ami pontosan 4,2 százalékos mérséklést jelent.
Különösen annak fényében örvendetes e jelenség, hogy közben a munkabérek folyamatosan emelkednek, azaz a jövedelem egyre kisebb hányadát hagyjuk bankunkban, az átlagos számlatulajdonos jövedelmének ma kevesebb mint hét százalékát költi banki szolgáltatásokra.
Ahogy korábban is, az idei év elején is a lakáshitelek törlesztése jelenti a legnagyobb terhet a lakosságnak.
Az átlagos lakáskölcsön után valamivel több mint 61 ezer forintot fizet az ember.
A gépjárműhitel utáni törlesztő ennek mintegy fele, alig haladja meg a 31 ezer forintot. Az átlagos személyi hitel közel 18 ezer forint havi kiadást jelent, áruhiteleink után pedig havonta kicsit több mint tízezer forintot kell visszafizetnünk. A 11 684 forintos havi bankköltség több mint 90 százalékát a hitelekhez köthető kiadás jelenti, ebben – aligha meglepő módon – a legnagyobb súlyt a lakáskölcsönök adják.
A kedvező piaci környezet annak a következménye, hogy a lakáshitelek kamatainak bázisát jelentő bankközi forint hitelkamatláb, azaz a BUBOR 1,35-ról 0,35 százalékra csökkent egy év alatt.
Ez az állapot azonban túl sokáig nem tarthat,
hiszen emelkedőben van az infláció, amit rövidebb-hosszabb idő után követni fognak a kamatok is - írta a Magyar Nemzet.