eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília

Szorosabb jegybanki együttműködést sürget az EKB elnöke

A világ jegybankjainak informális együttműködése keretében összehangolt monetáris politikát szorgalmazott Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a portugáliai Sintrában rendezett jegybanki konferencián.

Minden jegybank alapvetően ugyanazokkal a problémákkal szembesül - jelentette ki az EKB elnöke. Hozzátette: a monetáris politika összehangolásával a jegybankok nagyban hozzájárulhatnának az eltérő ütemben gyarapodó gazdaságok közötti súrlódások csillapításához, az átgyűrűző destabilizáló hatások kivédéséhez. A monetáris politika azonban maga is máshová átgyűrűző destabilizáló hatásokat tud gerjeszteni, különösen akkor, ha gazdasági ciklusok nincsenek egymással szinkronban - mutatott rá.

A feltörekvő gazdaságok a Fed szigorodó monetáris politikájával párhuzamosan a devizaárfolyam- és tőkeáramlás-ingadozások számos hullámának voltak kitéve az elmúlt három évben. Ez a folyamat felvetette a monetáris politika globális szintű egyeztetése iránti igényt is, amibe a függetlenségüket féltő jegybankok érthető módon ódzkodnak belemenni - mutatott rá Mario Draghi.

Megjegyezte azonban, hogy nem kell feltétlenül formálisan koordinálni globális szinten a jegybankok monetáris politikáját. "Politikánk összehangolásával azonban mindannyian csak nyerhetünk" - szögezte le. Az összehangolás alatt azt érteni - fejtette ki Mario Draghi -, hogy "megosztjuk egymással a mindannyiunkat egyaránt sújtó nehézségekről szerzett ismereteinket és elkötelezzük magunkat amellett, hogy saját monetáris politikánkat a közösen felállított diagnózisra alapozzuk" - fogalmazott.

A jegybankok egymással ellentétes monetáris politikája piaci bizonytalanságokhoz vezethet, egy devizaháborúból pedig, a nemzeti devizák egymással versengő leértékeléséből mindenki csak vesztesen kerülhet ki - szögezte le.

A jegybankoknak nem szabad feladni törekvésüket az árstabilitás garantálására. Sokkal könnyebben elérhetik viszont céljaikat, ha ebbe más gazdaságpolitikai területek is besegítenek. A világ vezető gazdaságainak a növekedés fellendítésére tett ígéretek megvalósítása azonban kiábrándítóan eredménytelen maradt - mutatott rá Mario Draghi. "A G-20-ak által a globális növekedés 2 százalékkal való fokozására strukturális reformok végrehajtásával tett vállalás csak azt mutatja, hogy a szándék és annak megvalósítása mennyire két különböző dolog" - fogalmazott.

Mario Draghi a jegybanki konferencián tartott beszédében nem tett említést a Brexit euróövezeti következményeiről.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×