Uniós szinten 6,7 milliárd eurónyi, Magyarországnak ebből 809,6 millió eurónyi támogatást hagyott jóvá az Európai Bizottság közlekedési infrastruktúrák fejlesztésére az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF).
A 6,7 milliárd euróból uniós szinten 195 közlekedési infrastrutúra-fejlesztési projektet finanszíroznak majd, amelyek végleges költségvetése további köz- és magánforrások mozgósításának köszönhetően becslések szerint elérheti a 9,6 milliárd eurót. A jóváhagyott források közel 85 százaléka az úgynevezett kohéziós országokba irányul majd - írja a BruxInfo.
A Magyarországnak jóváhagyott 809,6 millió euróból 16 magyar közlekedési projekt finanszírozására futja majd. A sorrendben második pályázati felhívásra a magyar hatóságok 23 érvényes projektjavaslatot nyújtottak be 1,2 milliárd eurós támogatásra a CEF-ből. Közülük választottak ki 16-ot. A támogatás túlnyomó részét (775,6 millió eurót) a törzshálózati közlekedési folyosók fejlesztésére fordítják.
A CEF büdzséjéből pénzügyi támogatásban részesülő projektek közé tartozik a Százhalombatta és Pusztaszabolcs közötti 42 kilométer hosszú vasúti pálya felújítása; az európai vasúti forgalom irányítási rendszer magyarországi telepítése; az M1-es autópályát Pozsonnyal összekötő gyorsforgalmi út megépítése; az M70-es gyorsforgalmi út Letenye és a szlovén határ közötti szakaszának megépítése; a budapesti déli vasúti összekötő híd felújítása; a komáromi dunai kikötő fejlesztésére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészítése; a Budapest-Rákos-Hatvan közötti vasúti szakasz továbbfejlesztése; a magyar belvízi hajózási információs rendszer modernizálása; a Hegyeshalom és Rajka közötti vasúti pályaszakasz felújítása; 35 mozdony európai vasúti forgalmi irányítási rendszerrel való ellátása; a CNG tiszta üzemanyag állomás létesítése; egy rögzített LNG újratöltő állomás létesítése a csepeli szabadkikötőben; a forgalomirányításhoz használt Crocodile 2.0 adatforgalmi rendszer kiépítése; a budapesti szabadkikötőhöz kapcsolódó vasúti összeköttetés fejlesztése; CoRISMA (határokon átnyúló folyami közlekedési információs rendszer Szerbia és Magyarország között); és a SESAR telepítő program végrehajtása.
Mint Violeta Bulc, közlekedési biztos rámutatott, hamarosan lesz harmadik pályázati kiírás is, így elvileg további magyar projektek is hozzájuthatnak pénzhez a CEF-ből.