eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Negatívra rontotta Kína kilátását a Standard & Poor's

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Kína egyébként elsőrendű befektetői államadós-besorolásának kilátását csütörtökön a Standard & Poor's, elsősorban arra a véleményére hivatkozva, hogy fokozatosan növekednek a kínai szuverén hitelképességet terhelő gazdasági és pénzügyi kockázatok.

A nemzetközi hitelminősítő a kilátás rontásával egy időben megerősítette az "AA mínusz/A-1 plusz" szintű hosszú és rövid távú kínai államadós-osztályzatokat.

Egy hónapon belül az S&P a második hitelminősítő, amely negatív kilátást ad a kínai szuverén besorolásra.

Március elején a Moody's Investors Service is negatívra rontotta az addigi stabilról Kína államadós-osztályzatának kilátását, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy folyamatosan romlanak a kínai költségvetési mérőszámok, és a devizatartalékok csökkenésével növekszik a kínai gazdaság külső sérülékenysége.

A Standard & Poor's a kínai osztályzati kilátás rontásához fűzött csütörtöki londoni elemzésében kiemelte, hogy várakozása szerint a következő öt évben Kína csak mérsékelt haladást lesz képes elérni a gazdaság átegyensúlyozási folyamatában és az adósságállomány növekedési ütemének lassításában.

Az S&P előrejelzése szerint a kínai gazdaság éves növekedési üteme a következő három évben is 6 százalék körüli, vagy ennél gyorsabb lesz, ezzel együtt azonban valószínűleg romlanak az állami és a vállalati szektor eladósodottsági rátái, a hazai össztermékhez (GDP) mért beruházási ráta pedig továbbra is jóval a hitelminősítő által még fenntarthatónak ítélt 30-35 százalékos szint felett marad.

A Standard & Poor's véleménye szerint e folyamatok gyengíthetik a kínai gazdaság ellenállóképességét a sokkhatásokkal szemben, korlátozhatják a kormány gazdaságpolitikai mozgásterét, és növelik a hosszú távú növekedési ütem meredekebb visszaesésének valószínűségét.

A hitelminősítő azzal is számol, hogy a hitelkiáramlás a kínai gazdaságban a 2019-ig tartó előrejelzési időszakban meghaladja a nominális GDP-érték növekedési ütemét. Az S&P előrejelzése szerint a felhalmozott GDP-arányos belső hitelállomány az idei évre várt nem egészen 165 százalékról 2019-re 180 százalék közelébe duzzad.

A Standard & Poor's a negatív tényezők között említi azt a véleményét is, hogy a kínai hatóságok még nem fejlesztettek ki hatékony kommunikációs csatornát, amelyen keresztül eljuttathatnák a piaci szereplőkhöz a kormány szakpolitikai szándékait, és ez növelheti a pénzügyi volatilitást. Kínában általánosságban sem érvényesülnek az információ szabad áramlásából eredő fékek és ellensúlyok rendszerének előnyei, és mindez téves forrásallokációs döntéseket eredményezhet - áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.

A kínai gazdaságot fenyegető - és a világgazdaság egészére kiható - kockázatokra más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays idei első negyedévi globális felmérése - amelyben a ház 585 intézményi befektetési ügyfele vett részt - kimutatta, hogy a befektetési társaságok legnagyobb egyedi csoportja, 25 százaléka a kínai gazdaság gyenge növekedését tekinti a következő tizenkét hónap legnagyobb világgazdasági kockázatának. A Barclays intézményi befektetési ügyfelei közül jelenleg 45 százalék tartja 25-50 százalék közötti, tíz százalékuk pedig 50 százalék feletti esélyűnek, hogy a kínai gazdaságot jelentős negatív növekedési sokk éri a következő egy évben.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági elemzőház, az Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló havi globális előrejelzésének felső tízes világgazdasági kockázati mezőnyében az első helyen, a legnagyobb - a cég zérótól húszig terjedő skáláján húszas - intenzitású rizikótényezőként a kínai gazdaság esetleges váratlan mértékű lassulása szerepel. A ház ezt nagy valószínűségű, nagyon nagy globális kihatású kockázatként azonosítja.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×