"A képen látható paducot az esztergomi Kis-Dunán fogtam. A hátából kilógott valami zöld parazitaszerűség, és a farokúszó tövénél is láttam egy hasonlót. Be tudnák azonosítani?" - kérdezte a horgász a Magyar Haltani Társaságtól (MHTT).
A Pecaverzum azt írja, a szakértők szerint a képen egy Tracheliastes nembe tartozó rákélősködő látható. "A dunai halakra a Tracheliastes polycolpus nevű, rendszerint az úszók tövén kapaszkodó faj jellemző. Életük nagyobb részét szabadon lebegő lárvaként töltik ezek a rákocskák, melyek teste egy bőr alá befúrható csillagszerű horgonyból, két karból, egy hasonló méretű testből és két hosszú petezacskóból áll" - írták az MHTT munkatársai.
A lap megkérdezte a ChatGPT-t, hogy mit lehet kezdeni, ha a halon ilyen élősködőt talál valaki. A mesterséges intelligencia szerint a rákélősködő önmagában nem teszi ehetetlenné a halat, ám pár dolgot nem árt figyelembe venni.
Ez az élősködő kizárólag a halak testére tapad és azok véréből táplálkozik, az emberre nem jelent közvetlen egészségügyi kockázatot. Ha a hal egyébként egészségesnek tűnik (nincsenek fekélyek, elváltozások, rothadó részek a testén), akkor megfelelő tisztítás és hőkezelés után fogyasztható. Bizonytalanság esetén célszerűbb inkább nem elfogyasztani vagy visszaengedni a kifogott halat.