eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Watching football at home on TV
Nyitókép: by sonmez/Getty Images

Európában egyre kevesebbet, idehaza még mindig nagyon sokat tévéznek az emberek

A televíziózás továbbra is meghatározó napi szabadidős tevékenység hazánkban annak ellenére, hogy Európa legtöbb országában és a világ számos táján is csökken a televízió népszerűsége – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elemzéséből.

Nagy eltérést mutat a tévénézés átlagos napi időtartamában a 71 országra kiterjedő, 2022-es adatokon alapuló felmérés. Az elemzés szerint a tévé népszerűsége az ezredforduló óta világszerte folyamatosan csökken, manapság átlagosan naponta 2 óra 25 percet töltenek a képernyő előtt a felmérésben vizsgált országok lakosai. Az NMHH kommunikációs igazgatóságának közlése szerint az európaiak majdnem egy órával többet, átlagosan 3 óra 22 percet, míg

a magyarok az ezredforduló óta töretlenül legalább négy órát ülnek a televízió képernyője előtt egy átlagos napon.

A felmérés alapján kijelenthető, hogy a magyarok még mindig sokat tévéznek, míg a világ más pontjain már korántsem ennyire népszerű ez a szórakozási forma. A legnagyobb csökkenést az észak-amerikai földrészen mérték, ahol az ezredfordulón még több mint napi négy órát tévéztek, ám a 2014-ben mért négy és fél órás csúcs után meredek zuhanás következett be, és 2022-re már három óra alá csökkent a tévé előtt töltött órák száma.

Dél-Amerikában ugyanakkor éppen ellenkező tendencia figyelhető meg: a 2000-es évek elejére három óra fölé emelkedett a napi fogyasztási idő, 2022-ben pedig a legmagasabb értéken zárt, 3 óra 38 perccel.

A kontinensek sorrendjében Ausztrália és Óceánia található az utolsó helyen, a déli földrész metropoliszaiban mindössze 1 óra 46 percet tévéznek átlagosan naponta. Az elemzésből kiderült az is, hogy 2022-ben Európában csökkent a legnagyobb mértékben a tévénézésre fordított idő, átlagosan húsz perccel. Leginkább a grúz lakosság fordult el a képernyőtől, hiszen 41 perccel kevesebb ideig követték figyelemmel a műsorokat egy átlagos napon, mint egy évvel korábban.

Az izlandi lakosság tartja a negatív világrekordot: a 12 és 80 év közöttiek egy átlagos napon alig több mint fél órát néztek tévét.

A tévénézésre fordított idő európai rangsorában a magyarok mindig élen jártak. 2022-ben a negyedik helyen végeztünk, hazánkat mindössze Bosznia-Hercegovina, Románia és Szerbia előzte meg, de világviszonylatban is előkelő a magyarok helyezése (nyolcadik).

Az NMHH összegzése alapján Európában egyedül a magyar tévénézők tartottak ki a képernyők jelentette tájékozódási és szórakozási lehetőségek mellett, vagyis ugyanannyi időt szenteltek a tévének 2022-ben is mint 2021-ben: átlagosan 4 óra 51 percet.

A világ legtöbb országában a különböző dráma- és vígjáték-sorozatok a legnépszerűbbek, míg Európában a szórakoztató reality műfajt szeretik leginkább. Belgiumban, Bulgáriában, Hollandiában, Portugáliában, Romániában és hazánkban is első helyen végeztek a tehetségkutató műsorok, egyéb reality formátumok. A hírműsorok elsősorban a német nyelvterületeken kerültek az élre, Magyarországon viszont a tíz legnézettebb műsor hatvan százaléka tehetségkutató vagy valamilyen reality showműsor volt.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×