eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Durva következményekkel jár, ha napi 7-8 óránál kevesebbet alszunk

Egy amerikai tanulmány azt vizsgálta meg, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak a szükségesnél.

Az amerikai Columbia Egyetem kutatói által készített tanulmány szerint akár szív- és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet, ha huzamosabb időn keresztül nem alusszuk ki magunkat – írja a Nature című természettudományos folyóirat honlapján megjelent elemzés alapján a hvg.hu.

Számos korábbi nemzetközi és hazai kutatás is kimutatta, hogy ha nem pihenjük ki magunkat, az hatással van az agyunk működésére, tompábbá válunk és a figyelmünk is kihagyhat. A kialvatlanság növeli a stresszt, a szorongást és a szervezet vércukorszintjében is zavar keletkezhet. A jó alvás elengedhetetlen része az általános egészségnek. Enélkül számos egészségügyi probléma fenyeget, a hangulati rendellenességektől a szívproblémákon át az elhízásig rengeteg káros következménye van. Ezért is fontos a jó éjszakai pihenés.

Ezúttal a Columbia Egyetem kutatói annak jártak utána, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak a szükségesnél. Egészen pontosan azt vizsgálták meg, milyen következményei lehetnek a krónikus alváshiánynak, vagyis annak, ha hosszú időn át nem tudják kellően kipihenni magukat az emberek.

A felmérésben ezer olyan nő vett részt, akik alváshiánytól szenvednek, illetve további 35 olyan nő is, akik képesek voltak a 12 hetes vizsgálat alatt minden nap legalább 7-8 órát aludni. Mint kiderült, azok, akik nem aludtak eleget, átlagban másfél órával később feküdtek le, mint a többiek.

A kutatók azt a konklúziót vonták le, hogy ha valaki hat héten át kevesebbet alszik a szükségesnél, akkor az ereket körülvevő sejtek túlterheltek lesznek a szervezetében, mivel nem kapnak kellő antioxidáns védelmet, ami eltávolítja a sejtekre káros molekulákat.

Mindez a sejtek károsodását eredményezheti, ami pedig szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet.

Sanja Jelic, a tanulmány vezető szerzője kiemelte: fontos, hogy a fiatalokban is tudatosuljon, ha keveset alszanak, azzal a szívük egészségének ártanak.

Az éghajlatváltozásnak is vannak káros követezményei

A Magyar Alvás Szövetség korábban figyelmeztetett, hogy az éghajlatváltozással és a Föld felmelegedésével együtt folyamatosan csökken az egy főre jutó alvás mennyisége, évente körülbelül 44 óra alvásba kerül, az alváshiányos éjszakák száma 13-15 éjszakával nő, aminek élettani következményeit nem szabad figyelmen kívül hagynunk. A vizsgálatok azt jelzik, hogy a további felmelegedés és a folyamatos éghajlatváltozás még több ember éjszakáját és pihenését keseríti majd meg. Egyes becslések szerint a magasabb hőmérsékleti értékek évente fejenként 50 órányi alvásidőt vehetnek el tőlünk 2099-re.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×