"Az Országos Mozgásszervi Intézet ORFI campusa az elmúlt két évben komoly beruházást hajtott végre, laboratóriumi, képalkotó és funkcionális mozgást analizáló diagnosztikai eszközöket szereztünk be, összesen mintegy 1,3 milliárd forint értékben" – mondta az InfoRádióban Poór Gyula, az Országos Mozgásszervi Intézet főigazgatója.
Az EFOP-pályázatok célja általában, hogy a magyar egészségügyi rendszer színvonalát a legfejlettebb nyugat-európai országok szintjéhez közelítsék. A cél, hogy az ottani fejlett és már bevált, de Magyarországon még nem finanszírozott csúcstechnikákat, innovatív eszközöket vegyenek át.
Egy sötétben működő mozgásanalizáló rendszer is elérhetővé válik az intézetben. A funkcionális mozgásanalizáló készülék video raster stereography nevű technikával működik, amivel speciális mozgásanalízist készíthetnek. Megkaptak emellett egy kettős energiájú CT-t, amivel kimutathatják a köszvényes kristályokat anélkül, hogy a betegeket invazív beavatkozásnak vetnék alá. Kaptak funkcionális MRI-készüléket, amivel agyi betegségeket is nézhetnek autoimmun folyamatokban. Kaptak zsebultrahang-készülékeket, laptopokat és az autoimmun betegségek speciális diagnosztikáját biztosító laboratóriumi műszereket is.
A mozgásanalizáló rendszer segítségével megmondhatják, hogy egy bizonyos gyermeknek melyik izomcsoportja gyengébb, és milyen statikai elváltozásai vannak emiatt. Így amit eddig gyógytornász diagnosztizált a klinikai orvos mellett, azt most pontosan, objektíven leírhatják. Ennél fontosabb, hogy célzott gyógytorna segítségével befolyásolhatják a folyamatot.
Miután a gyermek gyógytornázni kezd, egy évvel később megnézhetik, mennyit használt neki a célzott terápia.
A főbb cél, hogy elindítsanak egy mozgásszervi szűrőprogramot a tíz-tizenkét éves gyerekek körében, ami a Nemzeti Mozgásszervi Program részét is képezi, hozzájárulva, hogy egy egyenes tartású, egészségesen fejlett, teherbíró generáció nőjön fel. A szűrőprogram a következő hónapban indul, most a teszt szakaszában van. "Nagyon biztatók az eredmények" – állapította meg az intézet főigazgatója.
Egyelőre felnőtteket vizsgálnak, az iskolai csoportokat az ősz folyamán szűrik le. Annak érdekében, hogy az intézet orvosai megtanulják jól használni az új gépeket, a bécsi és a mainzi egyetem szakemberei tartottak előadást, majd gyakorlati bemutatót a használatukról. MIután a gyógytornászokat, a klinikusokat, az MR-szakembereket kiképezték, a magyar szakemberek elutaztak tanulmányútra Mainzba és Bécsbe.
"Büszkén merem mondani, hogy nemcsak gépeket vásároltunk, hanem nagyon nagy adag tudást is importáltunk velük együtt" – mondta Poór Gyula.