Százával hoznak létre olyan, koronavírushoz kapcsolható oldalakat, amelyekkel valójában rosszindulatú kampányokat végeznek. Egyetlen céljuk a felhasználó bizalmas adatainak megszerzése. Már akadnak olyan levelek is idehaza, amiket magyar nyelven írtak hasonló céllal – derül ki a Panda Security legfrissebb kutatásából.
A legveszélyesebb domainnevek:
- acccorona [.] com
- alphacoronavirusvaccine [.] com
- anticoronaproducts [.] com
- beatingcorona [.] com
- beatingcoronavirus [.] com
- byebyecoronavirus [.] com
- cdc-coronavirus [.] com
- contra-coronavirus [.] com
- corona-crisis [.] com
- corona-emergencia [.] com
- coronadetection [.] com
Ezekre a honlapokra nem szabad kattintani, különösen akkor nem, ha valaki olyan levelet kap, amelyekben ezekre a felületekre vezető tartalmat talál – hívja fel a figyelmet a cég. Ezeket a címeket a koronavírus-járvánnyal összefüggésben azért hozták létre, hogy a felhasználók bizalmas információit megszerezzék.
A Panda Security a járvány alatt több száz ilyen esetre bukkant, a felsorolt oldalnevek ezeknek csupán szűk keresztmetszetét adják. Az elmúlt hetekben milliók próbáltak az interneten választ keresni a pandémiával, s immár az újraindulással kapcsolatos kérdésekre, a számítógépes bűnözők ezt a felfutást kihasználva hoztak létre olyan domain neveket, amelyek a járványügyi helyzetről információkat ígérnek. Sokan rátévednek ezekre a valójában rosszindulatú oldalakra, s ráadásul számos esetben érzékeny adatokat adnak meg.
Ezek mellett rosszindulatú e-mailek sora kering a világhálón. Akad köztük olyan is, amelyik magyar nyelven szólítja meg a felhasználót. Ezek a levelek többek között a vírussal kapcsolatos óvintézkedésekről ígérnek információkat, vagy friss híreket kínálnak, de exkluzív, már létezőnek mondott védőoltással is kecsegtetnek. Ezek viszont valójában vírust engednek a gépre, ami érzékeny adatok megszerzését biztosítja a támadók számra.