eur:
409.29
usd:
375.59
bux:
74383.46
2024. november 5. kedd Imre
A tengerhullámok kicsapnak a partra, miközben a Ciara vihar tombol a skóciai Saltcoatsban 2020. február 9-én. Az olykor hurrikánerejű szél járatkimaradásokat okozott a nagy-britanniai vasúti, a légi és a kompközlekedésben.
Nyitókép: Andrew Milligan

Már elérte Sopront, elképesztő erővel csapott le a kontinensre Ciara - videók

A téli vihar mindent felkapott és elrepített az orkán erejű szél, életveszélyes helyzeteket produkált, sok helyütt megbénította a légi közlekedést, megárasztotta a folyókat és partra nyomta a tavak, tengerek vizét.

Az Időkép.hu 106 km/h-s széllökésről számolt be Sopronban, a Kendig-csúcsról 101 km/h-s erősségű levegőmozgásról érkezett adat. A portál folyamatosan frissülő széltérképen mutatja be, merre jár éppen a téli vihar.

A Ciara névre keresztelt téli vihar vasárnap délelőtt érte el Nyugat-Európát, többfelé árvizeket okozott, tört, zúzott és megbénította a légi és a kompközlekedést is.

Az ítéletidőben minden idők egyik leghátborzongatóbb landolását produkálta Franciaországban a Wizz Air Birminghamből érkező járata.

A Ciarának köszönhetően rekordidő alatt, a menetrendben szereplőnél nyolcvan perccel gyorsabban tette meg a New York és London közötti utat egy Boeing 747-436-os utasszállító repülőgép. A BBC híradása szerint a British Airways légitársaság gépét a viharos hátszél óránkénti 1328 kilométeres sebességre gyorsította fel, és a járat 4 óra 56 perc alatt tette meg az utat az Atlanti-óceán felett. A Flightradar24 járatfigyelő szolgáltatás szerint ez rekordot jelent, ugyanis eddig 5 óra 13 perc volt a legrövidebb repülési idő a két város között. Ezt a szubszonikus rekordot megdöntötte vasárnap a Virgin légitársaság két gépe is, 4 óra 57, illetve 4 óra 59 perccel.

Appleby-in-Westmorland, 2020. február 9.
A Ciara viharral érkező felhőszakadás előidézte árvíz az északnyugat-angliai Cumbria megyében fekvő Appleby-in-Westmorlandben 2020. február 9-én. Az olykor hurrikánerejű szél járatkimaradásokat okozott a nagy-britanniai vasúti, a légi és a kompközlekedésben.
MTI/AP/PA/Owen Humphreys
Appleby-in-Westmorland, 2020. február 9. A Ciara viharral érkező felhőszakadás előidézte árvíz az északnyugat-angliai Cumbria megyében fekvő Appleby-in-Westmorlandben. MTI/AP/PA/Owen Humphreys

Ciara nem kímélte a Brit-szigeteket, Skóciában 203 km/h-s széllökést mértek.

A Ciarát kísérő hurrikánerejű széllökések és heves esőzések komoly közlekedési fennakadásokat okoztak vasárnap szerte Nyugat-Európában. A Brit-szigeteken a szél néhol elérte az óránkénti 150 kilométeres sebességet.

A helyi meteorológiai szolgálat áradásokra, a tengerparti településeket fenyegető erős hullámokra és a repülő törmelék jelentette veszélyekre hívta fel a lakosság figyelmét. Számos kompjáratot törölni kellett az időjárás miatt, komoly késések voltak a vonatközlekedésben, járatok tucatjait törölték a londoni repülőtereken.

Newhaven, 2020. február 9.
A tenger hullámai átcsapnak egy világítótorony fölött, miközben a Ciara vihar tombol az Anglia déli partvidékén fekvő Newhavenben 2020. február 9-én. Az olykor hurrikánerejű szél járatkimaradásokat okozott a nagy-britanniai vasúti, a légi és a kompközlekedésben.
MTI/AP/Matt Dunham
Newhaven, 2020. február 9. A tenger hullámai átcsapnak egy világítótorony fölött, miközben a Ciara vihar tombol az Anglia déli partvidékén fekvő Newhavenben. Az olykor hurrikánerejű szél járatkimaradásokat okozott a nagy-britanniai vasúti, a légi és a kompközlekedésben. MTI/AP/Matt Dunham

Tömeges járattörlések voltak más nyugat- és észak-európai országokban, Írországban, Németországban, Hollandiában, Dániában, Svédországban és Norvégiában is.

Sok helyütt voltak áramkimaradások, a viharos szél fákat döntött ki és tetőszerkezeteket rongált meg. Több európai városban bejelentették, hogy hétfőn nem lesz tanítás az iskolákban, és számos sportrendezvényt is töröltek.

Az ítéletidő átírta a sportmenetrendet is, az orkán miatt elmaradt vasárnap a Manchester City-West Ham United mérkőzés az angol labdarúgó-bajnokság 26. fordulójában, mert vihar ellehetetlenítette a meccs biztonságos megrendezését, a pótlás ideje egyelőre nem ismert.

Dél-nyugatról jön

Ami a hazai időjárás-előrejelzést illeti, az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfői az országszerte erősödő szél miatt több megyére és a fővárosra másodfokú, a többi megyére elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az Időkép széltérképén látni, merre jár a vihar.

Mint írták, a szél tovább erősödik, emiatt délelőtt már országszerte lehet számítani erős vagy viharos széllökésekre. Főként a Dunántúlon lehetnek viharos, óránként 70-90 kilométeres széllökések. A nap első felében ettől erősebb lökések csak a hegyekben fordulhatnak elő.

A hétfő délutáni órákban egy hidegfront érkezik, melynek környezetében országszerte viharos, elsősorban az Észak-Dunántúlon erősen viharos, 80-100 kilométeres, néhol 100 kilométer feletti széllökések is lehetnek. A hétfő esti órákra, a front átvonultával, átmenetileg mindenütt csillapodik a légmozgás, kedden napközben azonban ismét többfelé - a délnyugati országrész kivételével - viharossá, az északi országrészben erősen viharossá fokozódik a szél.

A viharos szél veszélye miatt Budapestre, Pest, Bács-Kiskun, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Veszprém és Zala megyére másodfokú, a többi megyére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.

A hidegfront mentén a Dunántúlon - legnagyobb eséllyel a Dél-Dunántúlon helyenként egy-egy zivatar is kialakulhat - tették hozzá. Emiatt Baranya, Bács-Kiskun, Somogy és Tolna megyére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×