eur:
393
usd:
363.47
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Nyitókép: Pixabay

Klímaváltozás: hiába tesz vállalásokat az ember, nem tartja magát hozzájuk

A klímaváltozás mértékéhez képest nem történt előrelépés a madridi klímakonferencián - mondta az InfoRádiónak az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője, Lakatos Mónika, aki szerint az eddigi erőfeszítések ellenére gyorsul a folyamat, a Kárpát-medence pedig erősen kitett az éghajlatváltozás hatásainak.

Nem újkeletűek a klímapolitikai tárgyalások, 1992-ig nyúlnak vissza, akkor hozták tető alá az Éghajlatváltozási Keretegyezményt. Ezt az ENSZ-tagállamok aláírták, vállalásokat tettek és deklarálták, hogy az ember hatással van az éghajlati rendszerre.

"Ahhoz, hogy a veszélyes mértéket ne érjük el, ahhoz a légkörben található, üvegház hatású gázok koncentrációját stabilizálni kell valahogy. De minden erőfeszítés ellenére a kibocsátások mértéke folyamatosan gyorsul, a Meteorológiai Világszervezet a részes felek konferenciájára rendszeresen ad ki értékelő jelentéseket, főleg azért, hogy a döntéshozókat képbe hozza és lépésekre sarkallja" - mondta el az InfoRádiónak Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője.

Az idei jelentés, mint rámutatott, éppen a változások gyorsulásáról szól.

"Nagy a probléma, mert

a szén-dioxid a légkörben évszázadokon át megmarad, így fenntartja, illetve fokozza az éghajlatváltozás folyamatát."

Ha Európa felől közelítjük, a 2019-es év két nagy hőhullámmal járt június végén, illetve július végén. Ezek a hőhullámok annyira extrémek voltak Nyugat-Európában, hogy bekövetkezésük "rendkívül valószínűtlen lett volna a klímaváltozás hatásai nélkül".

Az idei június a szisztematikus mérések kezdete óta a legmelegebb volt, a nyár pedig a második legmelegebb, az ősz pedig rekordmeleg.

Hozzátette még, a Kárpát-medence jelentősen kitett a folyamatoknak, ez az elhelyezkedésének és a "medencejellegnek" is köszönhető, s bizonyos szélsőséges időjárási jelenségek hatása fokozódik.

"A hőmérséklet-emelkedés 1,23 Celsius-fok 1901 óta, de nem csak az átlaghőmérséklet emelkedésében tapasztalunk változást,

a bőrünkön inkább a szélsőséges jelenségekben tapasztaljuk a változást, intenzívebbé vált a nyári csapadékhullás, komolyabb, nagyobb aszályok lépnek fel,

terméskiesést okozva a mezőgazdaságban" - mutatott rá.

Arra a kérdésre, hogy mennyi ideje van az emberiségnek, hogy a rossz folyamatokat megfordítsa, azt felelte, hiába tesz vállalásokat az ember, nem jár sikerrel. "Amennyiben a 3 fokot eléri a melegedés, fokozottan veszélyeztetetté válik az emberi jólét."

Vannak olyan modellbecslések, amelyek szerint számos kontinensen - Nyugat-Afrikában, Dél-Amerikában, a Közel-Keleten és Dél-kelet-Ázsiában is - 100 elviselhetetlen nap lesz egy évben hamarosan.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Napokon belül távozhat Ukrajna miniszterelnöke, Zelenszkij kész tárgyalni a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Napokon belül távozhat Ukrajna miniszterelnöke, Zelenszkij kész tárgyalni a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Ukrán források szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hamarosan menesztheti az ország második legbefolyásosabb emberét, Denisz Simhal kormányfőt. Mindeközben a frontot ismét elárasztották az orosz Lancet-drónok: szabályosan vadásznak az ukrán páncélosokra. Kijev és az Egyesült Államok is elutasította Orbán Viktor magyar miniszterelnök tűzszüneti javaslatát. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újabb békekonferenciát rendezne, ezúttal Oroszország részvételével. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×