eur:
411.28
usd:
392.57
bux:
79502.13
2024. november 22. péntek Cecília
Katmandu, 2018. március 26.Kami Rita 48 éves nepáli serpa hegyi vezető áll a Baudhanáth sztúpa előtt Katmanduban 2018. március 26-án. Kami Rita 21 alkalommal mászta meg sikeresen a Csomolungma, azaz a Mount Everest 8848 méter magas csúcsát. Április elsején 22. alkalommal vág neki a csúcs meghódításának, hogy megdöntse az Appa nevű nepáli serpa hegyi vezető világrekordját. A serpa népcsoport a Himalája északkeleti részén él a magas völgyekben. Sokan közülük a Himalája-expedíciók hegyi vezetőiként tevékenykednek. (MTI/EPA/Narendra Sreszta)
Nyitókép: MTI/EPA/Narendra Sreszta

Két hét sem kellett az új rekordhoz a Mount Everesten

Kami Rita nepáli serpa kedden 24. alkalommal jutott fel a világ legmagasabb hegycsúcsára.

A 49 éves hegyi vezető a kedvező időt kihasználva kedden kora reggel egy indiai csoport élén ért fel a 8848 méter magas Mount Everestre (Csomolungma), hat napon belül másodszor hódította meg a csúcsot - közölte Mira Acsaria, a nepáli turisztikai minisztérium képviselője.

Május 15-én szintén saját korábbi rekordját döntötte meg, amikor 23. alkalommal jutott fel az Everestre.

Kami Rita a katmandui központú Seven Summit Treks expedíciószervező cégnél dolgozik, társaival külföldi mászóknak segítenek a Himalája hegyein. Kollégái közül ketten közelítették meg a rekordját, Apa Serpa és Phurba Tasi, akik mindketten 21-szer érték el a világ tetejét.

Kami Rita úgy nyilatkozott, hogy a 25. mászás után befejezi a hegyi vezetést.

A helymászó az Everest árnyékában elterülő Thame faluban nőtt fel, 1992-ben kezdte pályáját, két évvel később, 24 évesen kapaszkodott fel először a hegyre, azóta szinte minden évben meghódítja.

Apja volt az első serpák egyike, akiket külföldiek magashegyi kalauzolására alkalmaztak, Kami Rita pedig átvette az örökséget. A Mount Everest mellett feljutott a 8611 méteres K-2-re, a 8201 méteres Cso-Ojura, a 8156 méteres Manaszlura, a 8516 méteres Lhocéra, és a 8091 méteres Annapurnára.

A Himalájában élő serpa népcsoport tagjai többnyire jakpásztorok és kereskedők voltak, amíg Nepál az 1950-es években meg nem nyitotta határait. Kitartásuk, a hegyekben szerzett ismereteik, tapasztalataik és az oxigénhiányt génjeik miatt jobban elviselő adottságaik miatt hamarosan keresett vezetőkké és teherhordókká váltak, nevüket így gyakran a hegyi vezetőkkel azonosítják.

A tavaszi mászószezonban 378 mászó 41 csoportja kapott engedélyt, hogy elinduljon az Everestre, ugyanennyi nepáli hegyi vezető segíti őket. Sokan már nekivágtak, több tucatnyian várhatóan a héten kezdik a túrát.

Mintegy ötezer mászó hódította meg a Csomolungmát 1953 óta a minisztérium nyilvántartása szerint. A turizmus a világ legmagasabb 15 csúcsának otthont adó himalájai ország egyik fő bevételi forrása.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×