eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Nehezen figyel, mindent elfelejt és elhagy a gyermeke? Ez is lehet az oka

Nehezen figyel, mindent elfelejt és elhagy a gyermeke? Ez is lehet az oka

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar az iskoláskorú gyermekek 3-7 százalékát érinti Magyarországon. Nyolcvan százalékban genetikailag meghatározott, erősen öröklődő idegfejlődési zavarról van szó, amely kinőhető, ám az esetek 50-60 százalékában a tünetek egy része vagy egésze felnőttkorban is megmarad – ismertette Dr. Bitter István, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának egyetemi tanára. Egyúttal hangsúlyozta, hogy gyógyszeres kezeléssel és pszichoterápiával jelentős javulás érhető

A  figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar 

vezető tünete a figyelemzavar, szétszórtság, hiperaktivitás és impulzivitás

- mutatott rá a szakember.

A részletek figyelmen kívül hagyása, a figyelem fenntartásának nehézsége, a feladatok megszervezésével és befejezésével kapcsolatos problémák, a tartós figyelmet igénylő feladatok elkerülése, a feledékenység, a különféle tárgyak elvesztése mind-mind a tünetek közé tartoznak – magyarázta Dr. Bitter István.

Nehezen figyel, mindent elfelejt és elhagy a gyermeke? Ez is lehet az oka

Hozzátette, hogy a babrálás, fészkelődés, a sok beszéd, mások félbeszakítása és a türelmetlenség is jellemző.

Az egyetemi tanár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezek önmagukban nem jelentenek betegséget, hiszen a diagnózis során egyéb kritériumokat is figyelembe kell még venni.

Fontos, hogy

a tüneteknek 12 éves kor előtt kell jelentkezniük, és az élet legalább két színterén, például otthon és az iskolában

is elő kell fordulniuk. Összességében elmondható, hogy az életminőség és a teljesítmény is romlik.

Tanulási vagy beilleszkedési gondok esetén tehát érdemes az ADHD-ra is gondolni – hívta fel a figyelmet Dr. Bitter István.

Az ADHD gyermekkorban gyakoribb a fiúknál, mint a lányoknál; a fiúk inkább impulzívak, míg a lányokra a figyelemhiány a jellemzőbb – jelezte az egyetemi tanár.

Negyven éves kor körülre kiegyenlítődés tapasztalható, a nőknél és a férfiaknál körülbelül ugyanolyan gyakorisággal fordul elő az ADHD.

Felnőttkorban a feledékenység, a koncentrációs problémák és a feladatszervezéssel kapcsolatos nehézségek mind-mind összefüggésbe hozhatóak az ADHD-val. Azért is érdemes erre odafigyelni, mert

a sorozatos munkahelyi hibázás akár az állásunkba is kerülhet, és gyakran ez a kórkép áll a képzettség és az intellektus alapján elvárhatónál gyengébb teljesítmény mögött

- hívta fel a figyelmet a szakember.

Dr. Bitter István elmondta, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar jó prognózisú, hiszen az életkor előre haladtával csökkenhetnek, sőt, akár meg is szűnhetnek a tünetek. Oki kezelés ugyan nincs, de gyógyszerrel és viselkedésterápiával hatékonyan lehet befolyásolni a tüneteket.

A korai diagnózis és a megfelelő kezelés pedig jelentősen javítja a betegség kimenetelét.

Azért is fontos, hogy minél előbb szakemberhez forduljon a páciens, mert a kezeletlen ADHD-sok körében gyakoribb az agresszív viselkedés,

az alkohol- vagy drogfogyasztás, a közlekedési kihágás, baleset, gyakori, hogy iskolai, munkahelyi teljesítményük elmarad az intelligenciájuk alapján elvárható szinttől - húzta alá Dr. Bitter István.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×