eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Rájöttek a tudósok, miért megyünk cikcakkban a hegyre

A juhok, a kecskék - és a túrázók is magától értetődő természetességgel a hosszabb, cikcakkos utat választják, ha fel akarnak jutni egy hegyre. Lehet, hogy ők nem gondolkoztak el soha ennek az okán - kutatók azonban igen, és meg is fejtették a nagy rejtélyt.

A tudósok feltették maguknak a kérdést: miért megyünk cikcakkban a hegyre, holott ez akár hússzor nagyobb távolság megtételére kényszeríti a gyaloglót? És miért van az, hogy ennek ellenére mégis ez a gyorsabb megoldás?

Rájöttek a megoldásra, és ezt meg is osztották a közvéleménnyel a Journal of Theoretical Biology című szaklapban írt cikkükben.

Marcos Llobera, a Washingtoni Egyetem antropológus adjunktusa és Tim Sluckin, a Southamptoni Egyetem alkalmazott matematikai fizikaprofesszora kidolgozott egy matematikai modellt annak bizonyítására, hogy az emberek számára a cikcakk vonal a leghatékonyabb a hegyre való fel- és a meredek lejtőn való lejutásra.

Van ugyanis egy olyan dőlésszög, amelynél már metabolikus szempontból túlságosan "drága" az egyenes út. S minél meredekebb a lejtő vagy az emelkedő, annál fontosabb, hogy az ember rátaláljon a cikcakk helyes szögére - figyelmeztettek.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Magyarországot megállítja egy betonfal

Magyarországot megállítja egy betonfal

Az elmúlt évtizedben Magyarországon jelentősen nőtt a foglalkoztatottak száma, azonban a demográfiai változások egyre nagyobb kihívásokat jelentenek a munkaerőpiac számára a jegybank friss elemzése szerint. A népességcsökkenés és a társadalom idősödése miatt a munkaerő-tartalékok szűkülnek, ami a foglalkoztatási növekedés korlátait jelzi. A következő években már nagyon nehéz lesz növelni a foglalkoztatást, miután a népességfogyás meg fogja haladni az előző másfél évtized átlagát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×