Noha Magyarország nem Amerika, ahol a gazdagok és híresek azon vetélkednek, hogy ki tud magasabb karátszámú gyémántot ajándékozni a szíve hölgyének, az ékszer nálunk is az egyik legnépszerűbb luxuscikk. A legértékesebb darabok jellemzően a BÁV árverésein kelnek el, ráadásul egy–egy ritkább darabért az ékszerrajongóknak már a befektetők ellen is harcba kell szállniuk az aukciókon – olvasható az aukciósház sajtóközleményében.
A BÁV Aukciósház 2020-as toplistáját idén is a briliánsok uralják. Ha a nagy karátszám mellé még egy ismert márka is párosul, akkor máris rekordok születhetnek. A múlt évben Magyarország legdrágábban eladott aukciós ékszere a Van Cleef&Arpels ékszerház 54 darab, összesen 8 karátnyi tökéletes briliánssal ékített fülbevalója volt, amiért
11,4 millió forintot fizettek.
Az ikonikus márkanév értékét az is mutatja, hogy a második helyen egy 161 darab, több mint 9 karátnyi briliánssal ékített fehérarany nyakék szerepel. Jó hír azoknak, akik a színes drágaköveket részesítik előnyben, hogy az utóbbi években egyre népszerűbb smaragd végre felkerült az élmezőnybe, igaz a 7 karátnyi zöld drágakő mellé még 11 karátnyi briliánst is párosítottak a 3,3 millió forint értékű lenyűgöző nyakéken.
A magyarok kedvenc színes drágaköve különben még mindig a zafír, de ahogy évek óta, úgy 2020-ban is egy türkiz fülbevalóért licitáltak a legtöbben, amely végül közel ötszörös áron, 228 ezer forintért kelt el.
- Van Cleef&Arpels briliáns fülbevaló: 11 400 000 forint
- Briliáns fehérarany nyakék gyöngy csüngővel: 5 760 000 forint
- Pezsgőszínű briliánsokkal díszített arany karkötő: 3 600 000 forint
- Briliáns-smaragd fehérarany nyakék: 3 360 000 forint
- Briliáns arany fülbevalópár: 3 360 000 forint
Az idei óra toplistát böngészve megállapíthatjuk, hogy ha valaki értékálló karórát szeretne venni, akkor a Rolex-szel nem nyúlhat mellé, ráadásul nem feltétlenül kell az aranyórák között keresgélnie. Az ötös listán négy helyet birtokló svájci márka egyet jelent a sportos eleganciával. Az év legdrágább órájához azonban ez még nem lenne elég,
az 5,5 milliós Sea-Dweller búváróra ugyanis egy különleges kiadás, amely James Cameron Deepsee Challenge című filmje előtt tiszteleg.
A kékből feketébe váltó színátmenete a szédítő mélységű merülést szimbolizálja, de nem csak külsőleg, hiszen 3900 méterig ténylegesen merülhetünk vele. A listán szereplő három másik Rolex ugyanazon Datejust-sorozathoz tartozik. Érdemes ezekre az arany–acél modellekre befektetői szemmel is figyelni, hiszen évek óta a leginkább keresett daraboknak számítanak az óraárveréseken.
Ha pedig 2020 legkülönlegesebb óráját keressük, akkor az kétségkívül a világ legnagyobb gyémántkereskedő családjának, a De Beers-nek az unisex karórája, amelynek számlapját egy hatalmas csiszolatlan gyémánt uralja. A művészeti alkotással felérő időmérőért 3,8 millió forintot fizettek.
2020 legmeglepőbb trendje a retró okosórák színrelépése volt, egy csatlakoztatható billentyűzettel ellátott, 80-as évekből származó Seiko Memo Diary sokakban ébresztett szép emlékeket. A legnépszerűbbek a Cartier, Patek Philippe, Breitling és Omega órák voltak.
A legnagyobb licitharcot egy Louis Vuitton női karóra váltotta ki, amely ötszörös áron, 840 ezer forintért kelt el.
A legdrágább órák:
- Rolex Sea-Dweller acél férfi karóra: 5 520 000 forint
- De Beers Talisman unisex arany karóra: 3 840 000 forint
- Rolex Datejust arany-acél férfi karóra: 2 400 000 forint
- Rolex Datejust arany-acél női karóra: 1 680 000 forint
- Rolex Datejust arany-acél női karóra: 1 320 000 forint
A 2021-es árverési naptár első eseménye a BÁV-nál a már hagyományos grafikai árverés lesz márciusban, de áprilisban online aukciót is szerveznek. Ezt követően a 100 éves aukciós történetét ünneplő árverezőház júniusban nagyszabású Centenáriumi aukciót rendez.