Több ezer nő végeztet évente különféle lábműtéteket Nagy-Britanniában, mert már képtelen rendesen járni, miután esztendőkön át tűsarkú cipőt viselt. Az olyan általános beavatkozások, mint a bütyök- és tyúkszem-eltávolítás, évente 13,8 millió fontjába (4,3 milliárd forint) kerülnek a brit egészségügyi rendszernek.
A bonyolultabb műtétek, például a lábujj-kiegyenesítés akár 1200 fontba is kerülhetnek - ilyenekre évente 10,4 millió megy el egy esztendőben. A ujjpercpótlások további 3,3, az idegleszorításból adódó problémák megszüntetése pedig újabb 2 millió fontot emésztenek fel.
"Bár mi, nők szeretjük a magas sarkú cipőket, ha sokáig viseljük őket, kárt tehetnek az egészségünkben" - mondta Emma Supple, a brit társadalombiztosító, az NHS tanácsadója. A szakértő szerint nem szabad folyton tűsarkúban járni, lehetőséget kell adni a lábnak, hogy kipihenje a nem természetes pózban töltött napok fáradalmait.
A bütykök és tyúkszemek rettentő fájdalmasak, arról nem is beszélve, hogy nagyon csúnyák - tette hozzá Emma Supple. A szakértő nemrég az egyik cipőgyártó cég, az MBT számára vezetett kutatást, amelyből kiderült, hogy a liverpooli és manchesteri nők csaknem fele egész héten magas sarkút visel.
Az ezer válaszadóból négyszáz arról is beszámolt, hogy már érte baleset a cipője miatt: a legtöbbjüknek a bokájuk fordult ki.
Manapság egyre többen vetik alá magukat olyan plasztikai sebészeti beavatkozásnak is, amelynek során a talp középső részét egy speciális anyaggal töltik fel, hogy puhább járást biztosítson.
Élet-halál között van két fiatal, akik „metrószörfözés” közben szenvedtek balesetet