eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Pandemic concept, close up of scientist holdnig and analyzing planet earth
Nyitókép: Nastco/Getty Images

Jelen állás szerint összejöhet az EU 2030-ra tett vállalása

Az Európai Unió nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátása 8,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest, ami a megújuló energia használata jelentős növekedésének tudható be - közölte az Európai Bizottság az uniós éghajlat-politikáról szóló éves jelentésében.

Az uniós bizottság szerint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás tavaly feljegyzett csökkenése az eddigi legnagyobb éves visszaesés, kivéve a 2020-os évet, amikor a koronavírus-járvány idején 9,8 százalékos kibocsátáscsökkentést jegyeztek fel.

A nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás jelenleg 37 százalékkal van az 1990. évi szint alatt, míg a GDP 68 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban. Ez a kibocsátások és a gazdasági növekedés függetlenedését mutatja – írták. Amennyiben a folyamat így folytatódik, az EU teljesítheti azt kötelezettségvállalását, amely szerint 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkentené a kibocsátásait – jegyezték meg.

A jelentés kiemelte, az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) hatálya alá tartozó villamosenergia- és ipari létesítmények kibocsátása 2023-ban 16,5 százalékkal, rekordmértékben csökkent. Az ágazat kibocsátása jelenleg 47,6 százalékkal marad el a 2005-ös szinttől, és jó úton halad a 2030-ra kitűzött cél felé, ami 62 százalékos csökkenést irányzott elő – írták. Az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer 2023-ban 43,6 milliárd euró bevételt generált az éghajlat-politikai beruházások megvalósítására – jegyezték meg.

Közölték továbbá, hogy a villamosenergia-termelésből és a fűtésből származó kibocsátások 2022-höz képest 24 százalékkal csökkentek tavaly, ami a megújuló energiaforrások, különösen a szél- és napenergia felhasználása növekedésének, valamint a szénről való átállásnak tudható be. A légiközlekedésből származó kibocsátások azonban 9,5 százalékkal nőttek.

Az épületekből, a mezőgazdaságból, a belföldi közlekedésből, a kisiparból és a hulladékból származó kibocsátások 2023-ban mintegy 2 százalékkal mérséklődtek. Ezt a csökkentést főként az építőipari ágazat kibocsátásának 5,5 százalékos visszaesése okozta. A mezőgazdaságból származó kibocsátások 2 százalékkal, a közlekedésből származó kibocsátások kevesebb mint 1 százalékkal csökkentek - tették hozzá.

Az EU természetes szénelnyelő területei 2023-ban 8,5 százalékkal bővültek, ezzel megfordult a földhasználati és erdőgazdálkodási ágazatban az elmúlt évtizedben tapasztalt csökkenő tendencia - írták.

A jelentéstevők megjegyezték, folyamatos fellépésre van szükség annak biztosítására, hogy az EU teljesítse a 2050-re kitűzött nulla nettó kibocsátási célt. Az EU-nak folytatnia kell nemzetközi szerepvállalását is, hogy a szükséges intézkedések meghozatalára serkentse nemzetközi partnereit.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×