eur:
407.19
usd:
358.77
bux:
92681.73
2025. április 25. péntek Márk
Nyitókép: Pexels.com

Elhunyt Ádám Antal

Életének 96. évében, szombaton elhunyt Ádám Antal Széchenyi-díjas geofizikus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja – tudatta az MTA.

Ádám Antal geofizikus, bányakutató-mérnök a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet elődeinek (Soproni Egyetem geodéziai és geofizikai munkaközössége, 1952; Geodéziai és Geofizikai Kutató Laboratórium, 1955; MTA Geodéziai és Geofizikai Kutató Intézet, 1971) alapító tagja, a soproni kutatóintézet igazgatóhelyettese (1972–1999), majd nyugdíjba vonulásáig (2005) az intézet kutatóprofesszora volt.

A földiáram-kutatás (tellurika) egyik úttörője és sikeres műszerfejlesztője, a Pannon-medence litoszférája elektromos anomáliáinak kutatója volt. Főbb megfigyelései a dunántúli elektromos vezetőképességi anomáliára, a Békési-árok sajátságaira, a Kárpát-medence geomágneses indukciós vektorainak viselkedésére, szeizmikus szelvények menti tektonikai vonalak elektromos torzító hatásának vizsgálatára terjedtek ki. Magyarországon és Kínában végzett egyidejű mérésekkel Takács Ernővel együtt már 1955-ben kimutatták, hogy a geomágneses pulzációk hatalmas kiterjedésűek.

Az egykori KGST-országok planetáris geofizikai ismereteit a nyugati világ számára összegző monográfia (Geophysical and Geothermal Studies, 1976) főszerkesztője, vezető szerzője, a nemzetközi magnetotellurikus közösség egyedülálló, ünnepelt alakja volt. Finnországban és Ausztriában bevezette a magnetotellurikus kutatómódszert, Indiában elősegítette az elektromágneses indukciós módszerek alkalmazását - írták a közleményben.

Ádám Antal 1962-ben szerzett műszaki egyetemi doktori címet Miskolcon, akadémiai doktori értekezését 1969-ben védte meg. Alapító tagja volt a Magyar Geofizikusok Egyesületének.

Elnöke volt egyebek mellett az MTA Geofizikai Tudományos Bizottságának (1973–1976), a Nemzetközi Litoszféra Program magyar nemzeti bizottságának és a Nemzetközi Geomágneses és Aeronómiai Szövetség (IAGA) elektromágneses indukciós munkacsoportjának (1979–1983). Tevékenykedett az Országos Athenaeum Bizottságban, az OTKA szakkollégiumában, a Magyar Akkreditációs Bizottságban, a Magyar Geológiai Szolgálat Tudományos Tanácsában, hazai és nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottságaiban.

Az ELTE címzetes egyetemi tanára (1974), az MGE Eötvös Loránd-emlékéremmel kitüntetett tiszteleti tagja (1980), a Royal Astronomical Society tagja (1985), az Oului Egyetem díszdoktora (1989), az Osztrák Tudományos Akadémia levelező tagja (1995), a Miskolci Egyetem díszdoktora (2004), az OTKA Ipolyi Arnold Tudományfejlesztési Díj tulajdonosa (2005), a Szent István Akadémia rendes tagja (2006), Sopron Megyei Jogú Város díszpolgára (2007) volt.

Ádám Antal 1993 óta volt az MTA rendes tagja. Kétszeres akadémiai díjas, munkásságát 1996-ban Széchenyi-díjjal ismerték el.

"Ádám Antal egyike azoknak a nagy egyéniségeknek, akiknek kvantitatív földtudományi munkássága kialakította a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet kutatói felfogását"- olvasható Szarka László, az MTA rendes tagjának megemlékezésében.

Ádám Antal temetéséről később intézkednek.

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken

Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken

Donald Trump amerikai elnök elítélte az Oroszország által végrehajtott, Kijev elleni csütörtök reggeli rakétatámadást, és felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy tárgyaljon a békekötésről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy az oroszok a támadást egy észak-koreai ballisztikus rakétával követték el. A The Times értesülései szerint Nagy-Britannia várhatóan lemond arról a tervről, hogy több ezer katonát küldjön Ukrajna védelmére, mivel a kockázatokat túl magasnak ítélik. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×