eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Zöldellő szántóföld Simontornya határában 2019. december 17-én.
Nyitókép: Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Vízvisszatartási többlet: a Velencei-tó vízkészletének mintegy ötszörösét "fogták meg" pluszban

Megtartotta első ülését a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság. A testület elnöke az InfoRádiót arról tájékoztatta, hogy több fontos vízmegtartási beruházásról döntöttek.

Új korszak kezdődött a magyar vízügy történetében, ezután már a vízkészletek védelme a legfőbb feladat – mondta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára, a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság elnöke. Megfogalmazása szerint a magyar vízügy történetében lezárult egy időszak, és el kell indítani egy újat. Lezárult a védművek mintegy 450 milliárd forintos fejlesztése, ezután már a felelős vízgazdálkodás, a vízkészletek védelme a legfőbb feladat, ennek jegyében hozták létre a tárcaközi bizottságot. Eddig évszázadokon át a víz leeresztése volt a feladat év elején, most már a megtartása. Az új program a "Vizet a tájba" – fogalmazott a szakember.

A nyilvánosság is jól ismeri például a Homokhátság vízpótlásával kapcsolatos nehézségeket és feladatokat, de V. Németh Zsolt rámutatott, hogy még az ország számos helyén van a Homokhátsághoz hasonló helyzet. Például a Nyírségben, ahol indul is egy 22 milliárdos program a helyzet javítására. Debrecen és környéke pedig "érdekelt" egy nagyjából 40 milliárdos programban.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy megvizsgálják, a vízügyi igazgatóságok kezelésében lévő jelenlegi vízkormányzási művek (csatornák, tározók, holtágak) miként vehetnek részt a vízvisszatartásban. "Az ország 118 helyszínén tartunk jelenleg vissza vizet, 42 helyen a víz kivezetése is megtörténik.

Mintegy 250 millió köbméter többlet víztározást hajtanak végre a vízügyi igazgatóságok, ez a Velencei-tó nyári vízkészletének mintegy ötszöröse"

– mutatott rá az államtitkár.

Arra a kérdésre, hogy miként lehet vizet vinni a tájba, elmondta: időszakosan még a nagy vízfolyásokból is lehet kiemelni vizet, de főként a víz helyben tartására koncentrálnak. Ehhez azonban néhány dologra figyelni kell és tennivalók is vannak még. Példaként említette, hogy a jövőben a téli-tavaszi vizek megfogására bevetett, magas vízszinttel megtartott csatornahálózat növeli a gazdálkodók felelősségét és a kockázatát is. Ezért ennek a jogi feltételeit rendezni kell, ahogy a csatornákhoz kapcsolódó vízjogi engedélyeket is. És mivel a csatornák nem erre készültek, azokat műszakilag át kell alakítani. Ezen folyamatok felgyorsításában is segíthet a tárcaközi bizottság.

V. Németh Zsolt kiemelte, a bizottságtól jogszabály-javaslatokra, előterjesztésekre is számítani lehet, hiszen a vízvisszatartás kibővítését meg kell erősíteni – akár például az agrártámogatási rendszerrel –, illetve ilyen indítványokat generálhat a már említett vízjogi engedélymódosítás is.

Az ez évi költségvetésben mintegy 10 milliárd forint áll rendelkezésre rekonstrukciós célú vízügyi fejlesztésekre. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság az Agrárkamarával való egyeztetés alapján készített egy prioritási listát a felújításra javasolt csatornaszakaszokról. A válogatásnál a legfőbb szempont az volt, hogy egységnyi beruházással minél nagyobb területen érjenek el változást. Mint az államtitkár elmondta, 300 kilométernyi csatorna kapacitásbővítése kezdődhet most meg, és 133 műtárgy, 7 szivattyútelep, 7 őrtelep építése, illetve felújítása szintén része ennek a programnak. Ez a kapacitásbővítés további vízvisszatartást is jelent.

A Homokhátság déli részén található Mórahalom térségében is történik egy 2,2 milliárdos fejlesztés, ami a vízszétosztó rendszert érinti. Ehhez társul az Agrárminisztérium további mintegy 2 milliárd forintos programja, abban a térségben tehát jelentős öntözésfejlesztés történik.

Egy új applikáció is készült az Országos Vízügyi Főigazgatóság gondozásában a gazdáknak, ingatlantulajdonosoknak. Ez országszerte helyrajzi számmal jelzi a vízvisszatartási lehetőségeket, illetve, be lehet benne jelenteni az ilyen igényeket.

V. Németh Zsolt a Vizet a tájba! program keretében pedig újabb, hamarosan érkező bejelentéseket ígért.

A vízgazdálkodási tárcaközi bizottság munkájában

  • az Energiaügyi Minisztérium,
  • az Agrárminisztérium,
  • a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium,
  • az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága,
  • a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége,
  • a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint
  • az Országos Vízügyi Főigazgatóság

vesz részt.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×