eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Smiling teacher aiming at her elementary students while wanting to hear the answers to her question.
Nyitókép: skynesher/Getty Images

Pillanatkép – OECD-jelentés készült a magyar köznevelésről

Magyarországon magas az óvodai nevelésben részesülők aránya, az átlagnál kevesebb gyermek jut egy tanárra, alacsonyabb az iskolaelhagyók és az évismétlők száma - közölte a Belügyminisztérium (BM).

Az OECD megjelentette a 2024. évi oktatási körképét (Education at a Glance 2024: OECD Indicators), amely 2023-ig bezárólag vizsgálja az egyes országok oktatási rendszereinek helyzetét és az előttük álló kihívásokat. Az elemzések az oktatásban való részvételi adatok tekintetében a 2022, 2023, a pedagógus bérek tekintetében a 2021. évi adatokon alapulnak.

A kutatás problémaként azonosítja, hogy számos országban létezik a "gyermekgondozási rés", a gyermekgondozási támogatással finanszírozott időtartam és az ingyenes kisgyermekkori nevelésben való részvétel vagy az óvoda megkezdése között eltelt időszak. Magyarországon nincs "gyermekgondozási rés", a gyermekgondozást segítő ellátás után közvetlenül elérhető az ingyenes bölcsőde, majd hároméves kortól beáll a tankötelezettség a kötelező óvodalátogatással. Ezzel a lépéssel Magyarország kiterjesztette a tankötelezettség időszakát, így a tankötelezettség időtartama hazánkban 13 év, amely meghaladja az OECD országok 11 éves átlagát.

Magyarországon az ötéves gyermekek 96 százaléka vesz részt óvodai nevelésben, amely az OECD átlagát (85 százalék) meghaladó arány.

A minőségi, színvonalas koragyermekkori és kisgyermekkori nevelésben való részvétel bizonyítottan pozitív hatással van a gyerekek jóllétére, a tanulási és fejlődési folyamatokra a korai életszakaszokban. Hozzáteszik: az óvodai ráfordítások 90 százalékát a központi költségvetés finanszírozza, amely meghaladja az OECD 86 százalékos átlagát.

A kutatás alapján Magyarországon egy átlagos általános iskolai osztály 22 tanulóval működik, az OECD országok átlagánál – 27 tanuló/évfolyam – alacsonyabb létszámmal. Az egy pedagógusra jutó tanulólétszám az alsó tagozaton: 11 fő (OECD: 14 fő; EU25: 13 fő), a felső tagozaton 11 fő (OECD: 14 fő; EU25: 11 fő), az általános középfokon (szakképzés nélkül) 11 fő (OECD: 13 fő; EU25: 12 fő), Magyarországon tehát nagyobb figyelem jut egy tanulóra, mint az EU vagy az OECD átlagában.

A tanulmány szerint az évismétlők aránya az OECD átlagánál alacsonyabb:

Magyarországon a felső tagozatosok 1,7 százaléka, az általános középfokú oktatásban részt vevők 2,2 százaléka évismétlő, az OECD átlaga a felső tagozaton 2,2 százalék, az általános középfokú oktatásban 3,2 százalék.

Az iskolarendszert középfokú végzettség nélkül elhagyó fiatal felnőttek – 25-34 évesek – aránya az OECD átlagnál alacsonyabb Magyarország esetében: ez az arány Magyarországon 13 százalék, az OECD átlagában 14 százalék. A sem oktatásban, képzésben, sem foglalkoztatásban részt nem vevő 18-24 éves fiatalok (NEET) hazai aránya 12,8 százalék volt 2023-ban, ami alacsonyabb az OECD 13,8 százalékos átlagánál, illetve a megelőző évek értékénél. 2016-2023 között a magyar mutató 15,5 százalékról csökkent 12,8 százalékra, az OECD átlaga 15,8 százalékról 13,8 százalékra.

Az OECD módszertana szerint Magyarország 2021-ben a GDP 4,1 százalékát költötte oktatásra, az OECD átlaga 4,9 százalék. Ennek ellenére Magyarország azon országok közé tartozik, amely 2015 és 2021 között növelte az oktatási intézményekre fordított kiadásait 3,7 százalékról 4,1 százalékra.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×