eur:
401.57
usd:
364.42
bux:
72649.8
2024. október 3. csütörtök Helga
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója beszédet mond új könyvének, a Huszárvágás - A magyar konnektivitás stratégiája című kötet bemutatóján, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) debreceni oktatási központjában 2023. december 19-én.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Orbán Balázs: nemet kell mondani a modernizmusra, igent a modernizációra

A miniszterelnök politikai igazgatója egy interjúban többek között azt is elmondta, hogy a politikus-influenszerek nem magamutogatók, hanem a leghitelesebbek a maguk területén.

Orbán Balázs az AI Summit 2024 rendezvény után adott interjút az Indexnek. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint van helye annak, hogy a politikusok influenszerként is működjenek, ám ők nem magamutogatók, hanem azok, akiknek a maguk területén a legnagyobb hitelességük van. Úgy véli,

az influenszeri politizálással egyidőben mindenhol polarizálódik a politika, vagyis lejárt annak az ideje, amikor "kedélyes öregurak poitikai vitákat folytattak egymással".

A politikai igazgató arról is beszélt, hogy a nyugati civilizáción belül is harc folyik, és nem képzelhető el átmenet a világnézetek között. Kitért arra is, hogy a magyar kormány megítélése szerint nemet kell mondani a modernizmusra, az ország modernizációjára viszont igent. Ez utóbbi alatt az infrastrukturális vagy humántőke-fejlesztéseket érti, az előbbi alatt pedig "az embert lebecsmérlő ideológiát, ami a technológiai fejlődés örvén az emberi létezés fundamentumát tagadja".

Orbán Balázs úgy véli, hogy jelenleg a legerősebb hívószó a béke, és a kormányt is ez határozza meg. Habár a miniszterelnököt egyre gyakrabban kritizálják azzal, hogy az itthoni helyzetnek hátat fordított és csak a világpolitikai terveivel foglalkozik, a politikai igazgatója szerint a nemzetközi helyzet miatt "nem lehet most már a külpolitika és a belpolitika között különbséget tenni, mert minden mindennel összefügg, és a nemzetközi összefüggésekre kellő figyelmet kell fordítani."

A miniszterelnök politikai igazgatója szerint

az Orbán Viktor által megfogalmazott konnektivitás és a gazdasági semlegesség nem értelmezhető hintapolitikaként, mert úgy véli, a nyugat által meghirdetett blokkosodás lényege, hogy egy ország csak az egyik hatalmi központ alá való betagolódással képes a túlélésre.

Ezzel szemben a magyar kormány úgy gondolja, hogy amelyik ország elkerüli a betagozódást, az önálló erőközpontként képes működni, amire lehet gazdasági felhajtóerőt építeni.

Orbán Balázs említette az interjúban Matolcsy Györgyöt is, utalva a miniszterelnök Kötcsén elhangzott, zárt körű beszédére, melyben kifejezte, hogy alig várja a jelenlegi jegybankelnök mandátumának lejártát. A politikai igazgató elmondta, figyelemmel kíséri a jegybankelnök által megfogalmazott kritikákat, de ezekből nem kap koherens leírást a gazdasági helyzetről.

Elmondta, úgy érzi, Matolcsy György nem követi a kormány lépéseit, és felhozta, hogy az MNB vezetője például azt is kritizálja, hogy a magyar mezőgazdaság termelékenysége nem úgy működik, ahogy kellene. A politikai igazgató ezt azzal tisztázta az interjúban, hogy az uniós forrásokhoz ebben az uniós költségvetési ciklusban éppen pont ezért nem 20 százalékos, hanem 80 százalékos önrészt tettek hozzá a magyar költségvetésből.

Címlapról ajánljuk

A lakhatást és a jelentős bérnövekedést segítő programot indít a kormány

Három újabb gazdaságélénkítő programról, a GYSEV magyar kézbe vételéről, a Magyarország elleni újabb uniós eljárásról, az Airbnb-tilalom lehetőségeiről, Orbán Viktor olaszországi látogatásáról és az új Nemzeti Galériáról is beszélt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.04. péntek, 18:00
Dezső Tamás
a Migrációkutató Intézet főigazgatója
Mi lesz most a forinttal? - A legnagyobb megmondóemberek erről is beszélni fognak

Mi lesz most a forinttal? - A legnagyobb megmondóemberek erről is beszélni fognak

400-as euró-forint árfolyam, lassabb gazdasági kilábalás, jövőre várható új jegybankelnök, átalakuló kormányzati gazdaságirányítás, 2026-os parlamenti választások - csak néhány olyan esemény, amely miatt biztosan nem fogunk unatkozni az előttünk álló 1-2 évben. Ebben a helyzetben lesz különösen aktuális és releváns a Portfolio Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciája október 17-én. A rendezvény negyedik szekciójában kendőzetlenül beszélnek ezekről a témákról az ország legnevesebb, legismertebb közgazdászai. Most érdemes regisztrálni a konferenciánkra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×