eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Woman working in a factory
Nyitókép: aydinmutlu/Getty Images

Milyenek a pályakezdők elhelyezkedési esélyei és mennyit kereshetnek? – mutatjuk a számokat

A diploma megszerzése még nem egyenlő a magas fizetéssel és a könnyű elhelyezkedéssel. A munkáltatóknak pedig azt kell tudomásul venniük, hogy a mai fiatalokat már máshogyan kell motiválni, mint a korábbi generációk munkavállalóit – mondta az InfoRádióban Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.

Hétfőn kezdődik a 2024/2025-ös tanév, sok pályakezdő pedig már augusztusban belefogott az álláskeresésbe, míg a dolgozni vágyó egyetemisták közül a többség csak szeptember második felében jelenik meg a munkaerőpiacon, amikor már az órarendjéhez igazítva keres diákmunkát vagy gyakornoki állást. Ezt a létszámbővítést tervező cégek is kihasználják, mert ebben az időszakban a HR-folyamatok felgyorsulásával rövid időn belül és nagyobb számban találnak rátermett pályakezdőket vagy gyakornokokat. Az ország egyik vezető diákszövetkezete, a Mind-Diák Szövetkezet összeszedte a munkáltatók által legkeresettebb szakmákat és a hozzájuk tartozó átlagbéreket, valamint tippekkel segíti azokat a fiatalokat, akiket idén még nem vettek fel a kívánt szakra.

A szövetkezet vezetője az InfoRádióban rámutatott: nem mindig a felkapott szakok kínálják a legnagyobb kereseti lehetőséget. Göbl Róbert szerint a pályakezdők azokon a területeken tudnak a legkönnyebben elhelyezkedni, ahol a legnagyobb a verseny a szakemberekért.

„Azok tudják leginkább bevonzani a diákokat és a fiatal pályakezdőket, akik jobban megfizetik őket és jobb feltételeket tudnak kínálni nekik.

Azoknak, akik erre odafigyelnek, megfelelő minőségű és létszámú munkavállalójuk lesz, de nemcsak a bevonzás a fő szempont, hanem meg is kell tudni tartani őket”

– magyarázta a Mind-Diák Szövetkezet elnöke. Hozzátette: a Z és az alfa generáció munkavállalóit már nem lehet megtartani olyan motivációs eszközökkel, amelyeket a korábbi generációk esetében alkalmaztak. Ha a munkavállalók nem érzik jól magukat az adott munkakörnyezetben, nem kapnak pozitív impulzusokat, visszajelzéseket, akkor nagy eséllyel másik munkahelyet keresnek, mert a legtöbben nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy értékesnek érezzék magukat munkavégzés közben is.

Göbl Róbert megjegyezte: a felsőfokú végzettség még mindig fontos, de ma már sokkal többet számít a megfelelő hozzáállás. Az egyéni képességek, az ambíció, a lelkesedés továbbra is nagyon lényeges – sorolta. Ezeket a készségeket, tulajdonságokat a legtöbb vállalat figyeli az állásinterjúk során is. Kiemelte, hogy általánosságban véve a cégek vezetői, interjúztatói szeretik, ha „csillog a szeme” a potenciális munkavállalóknak és lelkesednek azokért a feladatokért, munkáért, amire jelentkeztek. „A jól és örömmel végzett munka garanciája lesz annak, hogy hosszú távon is eredményes munkakapcsolat alakuljon ki a felek között, és így sikeres lesz az adott munkavállaló is abban a feladatkörben, amit ellát” – tette hozzá.

A Mind-Diák Szövetkezet adatai alapján az informatikai, a mérnöki és a pénzügyi területen, illetve a logisztikában, a gyártásban, az építőiparban és a vendéglátásban a legnagyobb a munkaerőhiány, így akik ezeket a területeket, ágazatokat választják, azok gyors elhelyezkedésben és magas pályakezdői fizetésben reménykedhetnek.

A szövetkezet utánajárt annak is, milyen bérekre számíthatnak a pályakezdők. A kékgalléros szakmák közül a gépésztechnikusok kereshetnek a legtöbbet, bruttó havi 630 000–700 000 forintot, míg a villanyszerelők és a lakatosok fizetése akár 450 000–550 000 forint is lehet.

Forrás: Humán Centrum, Mind-Diák Szövetkezet
Forrás: Humán Centrum, Mind-Diák Szövetkezet

A fehérgalléros szakmák tekintetében egy szoftverfejlesztő vagy egy általános orvos akár bruttó havi 750 000–900 000 forintot is kaphat pályakezdőként, de az épületgépészek, a villamosmérnökök, a gépészmérnökök és a pénzügyi elemzők is elég magas bérre számíthatnak.

Forrás:
Forrás: Humán Centrum, Mind-Diák Szövetkezet

Ha a diákok nem nyernek felvételt felsőoktatási intézménybe, nem ritkaságnak számító forgatókönyv, hogy inkább a halasztás mellett döntenek: dolgoznak, nyelvet tanulnak vagy később esetleg újra leérettségiznek. A Mind-Diák Szövetkezet felhívja a figyelmet, hogy minden egyetemen van lehetőség a halasztásra, ezért nincs veszítenivalója azoknak, akik egy évvel később iratkoznak be a választott szakra. Ez azonban

azzal a hátránnyal járhat, hogy elveszítik a diák státuszukat:

azzal számolni kell, hogy amint lejár a fiatal diákigazolványának érvényessége, már nem jogosult az ingyenes orvosi ellátásra és a kedvezményes diákbérlet használatára, ezen felül pedig nem vállalhat – a főállásúnál lényegesen kedvezőbb adózású – diákmunkát vagy gyakornoki munkát sem. Az esti vagy levelező tagozatos hallgatókra más feltételek vonatkoznak a kedvezmények terén, azonban ők sem dolgozhatnak diákként, kizárólag a nappali tagozatos diákok (aktív vagy passzív félévesek) élhetnek ezzel a lehetőséggel.

Éppen emiatt gyakori eset, hogy az érettségit követően más módon képzik magukat tovább a diákok – például felnőttképzés keretében új szakképesítést szereznek, ami egyben a diák státusz előnyeit is biztosítja számukra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×