eur:
408.18
usd:
361.8
bux:
87215.22
2025. április 15. kedd Anasztázia, Tas
The northeast hollow of Lake Balaton.
Nyitókép: Laszlo Szirtesi/Getty Images

Kiszáradhat-e az évszázad végére a Balaton?

Emberi beavatkozás nélkül valószínűleg előbb-utóbb eltűnne kedvenc tavunk, de jó ideig nem kell még búcsút intenünk neki. A vízállás viszont egyre többször lehet alacsony.

Sokáig mindössze tudományos viták tárgya volt, mostanában viszont a saját bőrünkön tapasztalhatjuk a globális felmelegedés hatásait - írja a novekedes.hu. Amellett, hogy egyre nehezebben elviselhetők a nyarak, a meleg az állóvizeket is megcsapolja: az 1990-es évek óta a világ legnagyobb tavai körülbelül 22 gigatonna vizet veszítenek el évente. Hozzáteszik, ebben az emberi tevékenység is közrejátszik.

Világszerte mintegy 2 milliárd ember él a kiszáradó édesvizek közelében, például a Csád-tó az egyik legnagyobb volt Afrikában, az elmúlt 50 évben azonban a tizedére zsugorodott.

A lap azt írja, a Balaton esetén egyelőre még nem kell ettől tartani, a Magyar tenger minden bizonnyal hosszú ideig velünk lesz. Ráadásul nem is most először foglalkoztatja az embereket a kérdés, a XIX. században is volt példa ilyesmire.

Az 1866. évi nagy leapadás idején sivatagszerű jelenségeket lehetett tapasztalni a déli parton. Állítólag több helyen szárazon át lehetett sétálni az északi és a déli part között, a berkek kiszáradtak, "futóhomok sivított végig rajtuk". Az emberek a vízszabályozást vádolták a tó részleges kiszáradásával, közkeletű mondás lett, hogy "lopják a Balatont".

Szélsőséges időjárás idején kilenghet a vízszint, ami viszont aggasztó, hogy a klímaváltozás tartósan ronthat a helyzeten.

Kravinszkaja Gabriella, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezető munkatársa korábban arról számolt be, hogy 2000 és 2022 között nyolc alkalommal lett a tó természetes készlet-változása negatív. Vagyis többször előfordult, hogy a tó felületéről annyi víz párolgott el, hogy azt a csapadék és a hozzáfolyások teljesen már nem tudták pótolni - írja a lap, hozzátéve, hogy a Balaton nem fog egyhamar eltűnni, azonban láthatóan sérülékeny.

Az előrejelzések szerint 2100-ra olyan jelentősen fog csökkenni a tó vízkészlete, hogy az érinteni fogja a hasznosíthatóságát is. Ám, mint írják, a Balaton idővel klímaváltozás nélkül is "kimúlna", ugyanis ha az ember nem tenne ellene, feltöltődne hordalékkal és idővel elmocsarasodna, ám ez több ezer évig tart.

A változás azonban nem csak a felszíni, hanem a felszín alatti vizeket is érinti, amik az ivóvíz-ellátás 96 százalékát biztosítják.

Az ország számos területén, így például a Duna-Tisza közi hátságban vagy a Nyírségben a talajvízszint jelentős csökkenése mutatható ki, amely természeti és emberi tevékenységre vezethető vissza. Utóbbiba tartozik például a vízadó réteg túlhasználata, a vízfolyások medermélyülése és a helytelen művelési ág megválasztása is - írják.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság kiemelte: "Mára tényként kezelhetjük, hogy a vízháztartás, így a talajvízháztartás megváltozásában is nagy a klímaváltozás szerepe; a szélsőségek gyakorisága, tartóssága és súlyossága bizonyíthatóan nőtt. Ezen következmények sikeres kezelése jelentős erőfeszítést igényel."

Címlapról ajánljuk

Levették Rogán Antalt az amerikai szankciós listáról

Az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert a szankciós listáról, ami világosan bizonyítja azt, hogy más szelek fújnak Washingtonban - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.16. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Elromlott a hangulat Amerikában

Elromlott a hangulat Amerikában

Jó hangulatban indult a hét a tőzsdéken, miután Donald Trump felvetette, hogy az autóipar is mentesülhet a vámok alól, a hírre ugrottak hétfőn az autóipari részvények. Ezt követően Ázsiában ma reggel óvatosabb, de többnyire pozitív mozgásokat láthattunk. Európában is jó hangulatban telt a nap, idehaza az OTP teljesített legjobban a nagypapírok közül a tegnapi felminősítést követően. Amerikában kezdetben emelkedtek a piacok, később azonban elromlott a hangulat. Gazdasági események szempontjából ma a délután amerikai export és import árak alakulásának közlésére ajánlott figyelni, ami a külső kereslet erejéről adhat bővebb tájékoztatást. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×