A csornai napelemgyárat tulajdonló Ecosolifer Heterojunction Kft. három év alatt 7,7 milliárd forint veszteséget halmozott fel. A vállalat megmentésére tett kísérletek - köztük a szerkezet-átalakítási eljárás - nem hoztak eredményt, mivel a várt külföldi befektető és a többmilliárdos tőkeinjekció elmaradt. A gyár már nyolc éve küzdött pénzügyi nehézségekkel, amit állami támogatások és hitelnyújtások igyekeztek ellensúlyozni. Ezek között szerepelt egy 1 milliárd forintos állami támogatás, közel 2 milliárd forint uniós finanszírozás, valamint az Eximbank által nyújtott és később az MFB által átvett és megduplázott hitelkeret is.
A gyár sorsa a Kisalföld cikke szerint a város képviselő-testületi ülésein is rendre szóba került. Legutóbb arról tájékoztatták a plénumot, hogy a kialakult helyzetet az olcsó kínai napelemmel, a háborúval, a koronavírus-járvánnyal indokolták a tulajdonosok.
A bíróság már kimondta az Ecosolifer Heterojunction Kft. fizetésképtelenségét, elrendelte felszámolását múlt pénteken, most pedig megjelent a Magyar Közlönyben egy rendelet, amely a csornai napelemgyár felszámolási eljárását stratégiailag kiemelt jelentőségű felszámolási eljárássá minősíti - írta meg a 24.hu.
A törvény alapján ez - egyebek mellett - azt is jelenti, hogy a kormány megítélése szerint adósságai rendezéséhez, a megegyezéshez hitelezőivel nemzetgazdasági érdek/kiemelt közérdek fűződik, jegyzi meg a portál.
A Portfolio összegzése rámutat: a csornai napelemgyár sorsa példa arra is, hogy jelentős állami finanszírozás mellett sem garantált egy projekt sikeressége. Szakértők szerint valószínűsíthető, hogy a gyár eszközeinek értékesebb része - mint például a gyártósor vagy az ingatlanok - csak töredék áron adható majd el, ami azt jelenti, hogy az állami bank által nyújtott hitel nagy része elveszik ebben a projektben.