eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

EP-választás: egyes pártoknak már most véget érhet a verseny

A pártoknak péntek délután négy óráig kell bejelenteniük az európai parlamenti választási listájukat.

Az európai parlamenti választáson azok a pártok állíthatnak listát, amelyek összegyűjtöttek 20 ezer érvényes ajánlást a választópolgároktól, és azokat május 3., péntek 16 óráig leadják a Nemzeti Választási Irodának. Egy listán legfeljebb 63 jelölt lehet, vagyis háromszor annyi, mint a megszerezhető mandátumok száma, de a szavazólapra csak az első öt ember neve kerül fel.

A sorrendet a párt határozza meg, de utána már nem módosíthatja. Ha egy jelölt lemond vagy elveszíti a választójogát, akkor az utána következő lép a helyére.

A választási iroda ellenőrzi a leadott ajánlásokat, a Nemzeti Választási Bizottság pedig négy napon belül dönt a lista nyilvántartásba vételéről.

A választási bizottságoknak minden hiányzó aláírásgyűjtő ív után 1000 forintos bírságot kell kiszabniuk, akár elveszítették, akár ellopták, vagy a határidő után vitték vissza azokat. 2019-ben összesen kétmillió forintos büntetést szedtek be ilyen okból.

Péntek 14 óráig a Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk, a Tisza Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Megoldás Mozgalom, a DKMSZ Párbeszéd, az LMP, a Második Reformkor Párt és a Momentum adta le az EP listáját.

A Mindenki Magyarországa Néppárt az utolsó pillanatig gyűjti az aláírásokat - mondta a Facebook-oldalára feltöltött videóban Márki-Zay Péter, a párt elnöke. "Húszezer érvényes aláírás kell, és tudjuk, hogy az érvényteleneket kegyetlenül le fogják vonni ebből. Tehát minden egyes aláírás számít. Lehet, hogy egyetlen egy érvényes aláíráson múlik majd az, hogy meglesz-e a húszezer érvényes" - fogalmazott.

A kampányidőszak április 20-án kezdődött, az európai parlamenti és az önkormányzati választás június 9-én lesz.

Az Index megkeresésére Szanyi Tibor, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (Iszomm) elnöke elmondta, hogy a párt végül fel sem vette az ajánlóíveket, mert becsléseik szerint nagyjából 50 millió forintra lett volna szükség a kellő számú aláírás összegyűjtéséhez, ám elmondása szerint ekkora forrással nem rendelkeznek.

Az utcákon péntek után is lehet majd aláírásgyűjtő standokat látni, ugyanis az önkormányzati képviselőjelölteket, polgármesterjelölteket és a főpolgármester-jelölteket legkésőbb május 6., hétfő délutánig kell bejelenteni, a kompenzációs, a fővárosi és a vármegyei listákat pedig csak május 7-ig kell leadni az ajánlásokkal együtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×