Stratégiai tanácsadó testületre azért van szükség, mert a veszélyek korában Magyarország békéjének és biztonságának erősítése, valamint a magyar emberek életfeltételeinek javítása a kormány legfontosabb célkitűzése - írta közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ. Néhány nappal ezelőtt a Nemzetbiztonsági Főtanácsadó pozíciójának létrehozásáról szóló jogszabály országgyűlési vitájában ugyanerről beszélt Dömötör Csaba.
„Az elmúlt két év különösen nagy erővel hívta fel a figyelmünket arra, hogy a biztonság alapvető érték. Az orosz-ukrán háború még a legoptimistábbak számára is egyértelművé tette: saját biztonságunkat nem vehetjük magától értetődőnek ” − mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Azonban az ellenzék szerint a testület létrehozásának valódi okát nem közölte a kormány.
„Ezt a törvényjavaslatot nem lehet a nemzetbiztonság vagy az államigazgatás tárgykörében értékelni, hiszen semmilyen olyan indoklás nincsen a javaslatban, ami bármilyen módon indokolná, hogy miért van szükség erre a változásra. Tehát nem tudjuk, hogy mi áll valójában a háttérben” − fejtette ki Arató Gergely a Demokratikus Koalíció képviselője.
A március 14-től működő Stratégiai Tanácsadó Testület elnöke, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, hat tagja pedig Bakondi György belbiztonsági főtanácsadó, Kovács Árpád az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács volt elnöke, Kovács József nemzeti információs államtitkár, Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat korábbi elnöke, Papp Károly polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár és Stumpf István volt kancelláriaminiszter.