A kormány a veszélyhelyzetre való tekintettel változtatott az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló rendeletén – írja az economx.hu a Magyar Közlönyben megjelent információk alapján.
A rendelet szerint
február 1-jétől útdíjköteles gépjármű a nehéz-tehergépjármű és a lakóautó, valamint az ilyen gépjárműből és az általa vontatott pótkocsiból, félpótkocsiból vagy másik útdíjköteles gépjárműből álló járműszerelvény.
A díj mértéke a jármű fajtája és műszaki adatai alapján az alábbi, meghatározott díjkategóriától függ:
- D1 díjkategória: a motorkerékpár és a legfeljebb 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömegű, a vezetővel együtt legfeljebb 7 személy szállítására alkalmas személygépkocsi és annak pótkocsija;
-
D2 díjkategória: valamennyi olyan gépkocsi, amely egyéb díjkategóriába nem tartozik, és külön jogszabály szerint nem minősül útdíjköteles gépjárműnek;
-
B2 díjkategória: az autóbusz;
-
U díjkategória: a D2 és a B2 díjkategóriába tartozó gépjárművek által vontatott pótkocsi (utánfutó).
Ha a D2 vagy B2 díjkategóriába tartozó jármű U díjkategóriába tartozó pótkocsit vontat, a pótkocsira megváltandó jogosultság megváltható a vontató gépjárműre is. A vontatmány forgalmi rendszámára megváltott jogosultság nem keletkeztet úthasználati jogosultságot az azt vontató gépjárműre.
Még 2023-ban terjesztette elő az Építési és Közlekedési Minisztérium egy törvénytervezet részeként, hogy a teherautóknak külsőköltség-díjat kell fizetni, a rendszerbe pedig az autóbuszok is bekerültek.
Ellentétben az eredeti tervekkel, a buszoknak április 1-jétől kell használatarányosan útdíjat fizetni,
ugyanis a fuvarozó érdekképviseletek kérésének engedve a kormány elhalasztotta az új rendszer bevezetését.
Azaz a 9 főnél nagyobb személyszállító járművek két hónapig még matricával használhatják az autópályákat, így a fenntartóknak a január 31-én lejáró éves matrica helyett a fennmaradó két hónapra újat kell venniük.