Tavaly novemberben került fel a YouTube-ra egy videó, amelyben egy társaság tagjai a „Szkíta Magyarország” megalakításáról, nemzeti szabadkatonai csapatok felfegyverzéséről, volt és jelenlegi kormánytagok letartóztatásáról, valamint a rendőrség lefegyverzéséről és a honvédség átállításáról beszéltek. A jog nyelvén ez azt jelenti, hogy előkészületeket tettek az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására, ami bűncselekmény.
Ahogy arról az Infostart is beszámolt, miután azonosították őket, a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ 150 egyenruhása kedden Budapesten, valamint Pest, Veszprém, Zala és Bács-Kiskun vármegyében összesen tíz helyszínen egyszerre csapott le rájuk. Hét férfit és egy nőt gyanúsítottként hallgattak ki a nyomozók. Egy 53 éves murakeresztúri, egy 68 éves veszprémi és egy 88 éves váci férfit őrizetbe vettek.
Több helyszínen maroklőfegyvert, lőszereket, AK gépkarabélyt, gáz- és riasztófegyvert, valamint gumilövedékes fegyvereket és légfegyvereket találtak. Lefoglaltak olyan iratokat is, amelyek szerzői tagadták a magyar állam létezését. Saját gyártású okmányokat, például személyazonosító igazolványokat, forgalmi engedélyeket és diplomáciai mentességet igazoló papírokat is találtak náluk.
A Központi Statisztikai Hivatal népszámlálási adatai szerint Magyarországon 2439-en vallják magukat szkítának, vagyis szittyának. A közelmúltban az egyik ilyen csoport 1371 aláírást összeszedve még kezdeményezte is, hogy az Országgyűlés nyilvánítsa őket önálló nemzetiségnek. A parlament ezt leszavazta.
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára először viccnek hitte a beadványt, ami szerinte szembemegy a józan ésszel. „Sok mindennel szembemegy, és éppen ezért én csak a Magyar Tudományos Akadémia elnökének hivatalos állásfoglalását tudom idézni: nem állnak fenn sem a fizikai, sem pedig a törvényes feltételei annak, hogy a több mint 2000 éve a történelem színpadáról eltűnt szkítákat ma is élő, saját hagyományait és nyelvét őrző honos nemzetiségként lehessen elismerni Magyarországon” – fogalmazott a parlamentben.
A beadványt Pócs Alfréd László, a Szkíta Egyesület elnöke nyújtotta be az Országgyűlésnek. Az orvosként dolgozó egri önkormányzati képviselő a koronavírus-járvány idején az oltásellenes nézeteiről híresült el, most a Népszavának nyilatkozott. Azt mondta, hogy csak a sajtóból értesült a szkíta hatalomátvétel szándékáról, amitől elhatárolódik. „A szkítaságot mi máshogyan képzeljük, valamiért harcolunk és valamiért állunk sorba, nem valami ellen. Mi a klasszikus szkíta erkölcsiségért alakultunk, nem radikális úton képzeljük el a változást” – hangsúlyozta a Szkíta Egyesület elnöke.