eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Nyitókép: Pesti József/Szoljon.hu

Rusvai Miklós a járványok megelőzéséről: az északi félteke megtanulhatta volna, hogy együtt kell működnie a délivel

A világ nem áll készen egy esetleges újabb világjárvány kezelésére, ezért a felkészülés érdekében sokkal többet kellene tenni - jelentette ki az ENSZ-főtitkár a járványkészültség világnapja alkalmából. Rusvai Miklós víruskutató szerint a fejlett világ országai nem támogatják kellően a világ szegényebb államait.

A világ fejlett része felkészült a járványok érkezésére, ezek jellemzően az északi félteke országai - vélekedett az InfoRádió megkeresésére Rusvai Miklós víruskutató.

"Az információáramlás is járványtani vonatkozásban meglehetősen jó és megbízható,. A déli félteke országai azok, amelyek e szempontból is hátrányban vannak, és ne feledjük el, a veszélyesebb variánsok is, például a delta vagy eredeti nevén indiai koronavírus-variáns is innen indult útjára" - húzta alá, hozzátéve, a béta és az omikron egyaránt dél-afrikai eredetű.

Ez a helyzet szerinte aligha változik a jövőben, hisz a déli félteke országai többnyire nem engedhetik meg maguknak, hogy többet áldozzanak az egészségügyre és a járványvédelemre, az északi félteke országai pedig vonakodnak a saját erőforrásaikat újra és újra átcsoportosítani - "pazarolni" - az igények szerint.

"Az északi féltekén úgy gondolkodnak, hogy oldják meg a déli féltekén úgy, ahogy tudják" - foglalta össze.

És úgy látja, hogy a koronavírus terjedése miatti zárlatokból sem tanult az északi félteke még a gazdasági következményeken keresztül sem.

"Nem hallottam, hogy különösebb felajánlásokat tettek volna a WHO részére járványvédelem céljából.

Meglátjuk, hogy ez változik-e, lesz egy új közgyűlése a WHO-nak a jövő év elején, ahol elvileg egy új eljárásrendet is terveznek elfogadni pont a járványvédelem szempontjából. Ezt viszont a fejlett országokból megindult oltásellenes és WHO-ellen csoportok próbálják gátolni, ezek mögött komoly politikai erők vannak, többnyire szélsőjobbon, akik úgy gondolják, bármilyen, nemzetek fölött átnyúló intézkedési lehetőség a járványvédelem szempontjából korlátozza a nemzeti szuverenitást. Ezért vannak ellene. Hogy mi lesz ennek az eredője, előre nem lehet megjósolni."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×