A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is tud olyan iskoláról ahol pedagógiai asszisztens tartott órát - mondta el az InfoRádiónak Totyik Tamás, az érdekképviseleti szervezet elnöke.
Szülők levelet kaptak intézményektől, ezekben a szülők számára jelezték azt, hogy pedagógiai asszisztens fogja a napközit ellátni, meg egyes esetekben a tanítási órát is. Amit konkrétan tudnak az egyik saját taguktól, az az, hogy van olyan személy, aki
rendszergazdai feladatokat lát el, és az informatika órát is ő tartja
annak ellenére, hogy nincs pedagógus végzettsége.
"Tudunk olyanról is, ahol klímakutató tart kémiaórát. Azt nem tudom megmondani, hogy ő most ezt tudja, tanítja vagy nem tudja, mert hát ehhez bizonyos véna is kell. Meglehet, hogy egyetemeken előadást tartott, és akkor van valami fogalma a gimnazisták esetében ehhez, de egy kisebb gyerek esetén már nincs" - mondta a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.
A szakszervezeti vezető arról is beszélt, hogy a pedagógiai asszisztensek nem tanítók és nem tanárok. A pedagógiai asszisztens, az egy olyan személyt jelent, aki a pedagógusok munkáját segítő asszisztensként van jelen, aki a lemaradó gyerekek mellé kell, hogy odajöjjön megfogni a kezüket és vezetni őket.
"Ő csak egy középfokú végzettségű OKJ-s tanfolyamot végzett szakember, akinek nincs felsőfokú végzettsége, ami alapján tanórákat tarthatna. Ha egy pedagógiai asszisztens mégis órát tart, akkor az törvénysértés" - tette hozzá Totyik Tamás.
A PSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy az országos kompetenciamérés szerint
2021-ben minden ötödik általános iskolában tanított olyan személy, akinek nincs pedagógiai végzettsége.
Pedig a hatályos jogszabály csak egyetlenegy esetre ad lehetőséget kivételként, amikor is valaki edzői képesítéssel rendelkezik gimnáziumi érettségi mellett. Az ilyen személyek ugyanis jogszerűen tarthatnak testnevelésórákat.
A külső Pesti Tankerületi Központ azt közölte, hogy a hozzájuk tartozó iskolákban csak tanítók és tanárok tarthatnak tanítási órákat.