"A Semmelweis-program kialakításakor döntés született arról még 2010-ben, hogy a gyógyszertárak az egészségügyi ellátórendszer részeként milyen szakmai feladatokat tudnak vállalni elsődlegesen a gyógyszerhasználathoz, illetve a különféle betegségekben történő gyógyszeralkalmazáshoz kapcsolódóan" – mondta el az InfoRádióban a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, Hankó Zoltán.
Az erre vonatkozó egyik irányelvet május 31-ig kellett elkészíteniük és leadniuk a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkárságára, ez a gyógyszerek alkalmazásához kapcsolódó legfontosabb gyógyszerészi prevenció szabályairól szól. De megkezdődött egy olyan irányelv előkészítése is, amelyik a gyógyszerészek, gyógyszertárak vakcinációban való részvételét tuja biztosítja. Ezenkívül egy olyan irányelv kidolgozását is elkezdik, amely elsődlegesen a krónikus betegségekhez kapcsolódó gyógyszerészi intervenció részleteit tartalmazza.
"Nagyon bízom abban, hogy ezeknek a napi gyakorlatban való implementálásához a politika segítségét is megkapjuk" – jegyezte meg Hankó Zoltán.
A cél, hogy a vakcinációba a kórházi és a közforgalmú gyógyszertárak is bekapcsolódjanak. A gyógyszertárak közreműködésére a szezonális védőoltásoknál lehet számítani, ilyen például az influenza elleni vagy az utazáshoz kapcsolódó védőoltás. Az életkorhoz kötött, kisgyerekek körében kötelezően beadandó védőoltásokban még nem gondolkodnak. A jelenlegi tapasztalatok azt mutatják, a járványokhoz kapcsolódó vagy szezonális védőoltásoknál a lakosság átoltottsági aránya nagyságrenddel nagyobb, mintha ezeket a védőoltásokat az alapellátási rendszeren belül kapják meg a lakosok.
Hankó Zoltán hozzátette: ennek nagyon komoly társadalmi hozadéka lehet, és ha megvalósul, a gyógyszerész-társadalom egy kicsit hozzá tud járulni a hazai lakosság egészséges életéhez.