eur:
398.27
usd:
372.27
bux:
69536.56
2024. június 15. szombat Jolán, Vid
E-learning online education or internet  encyclopedia concept. Open laptop and book compilation in a classroom. 3d illustration
Nyitókép: Bet_Noire/Getty Images

Az oktatás átfogó reformját követelte kongresszusán a PSZ

A testület július 1-jével Totyik Tamást választotta a PSZ elnökévé, akkor jár le Szabó Zsuzsa eddigi vezető mandátuma. A szervezet 11 pontban foglalta össze követeléseit.

Hétvégén tartotta tisztújító kongresszusát a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). A záróközlemény szerint a kongresszuson megállapították, hogy "az egy éve megalakult a kormány nem hozott semmilyen érdemi döntést az oktatásban kialakult válság problémáinak megoldására".

Kifejtették: a kormány nem döntött a tanulók terheinek csökkentéséről, egy a 21. század kihívásaira választ adó alaptanterv létrehozásáról, a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásáról az oktatásban, a világnézetileg semleges és hatékony oktatás feltételeinek megteremtéséről, az oktatásban dolgozók presztízsének emeléséről, az érdemi társadalmi párbeszéd megteremtéséről.

Mindezek tükrében a PSZ kongresszusa 11 pontban fogalmazta meg követeléseit.

Követelik, hogy

  1. a kormány vonja vissza a státusztörvény tervezetét,
  2. emeljék meg és fizessék ki januárig visszamenőleg a pedagógusok emelt bérét,
  3. részesítsék azonnali 30 százalékos béremelésben a nevelést és oktatást segítőket, valamint a technikai dolgozókat,
  4. adjanak garanciát a béremelések értékállóságára,
  5. vonják vissza az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó döntéseket,
  6. kezdődjön meg azonnal a közoktatás reformjának előkészítése a Magyar Tudományos Akadémia és az érdekképviseletek bevonásával,
  7. alakítsák át pedagógusképzést,
  8. szervezzék önálló minisztériumba a közoktatást, a felsőoktatást és a szakképzést,
  9. fordítsák a GDP 6 százalékát az oktatásra,
  10. állítsák vissza a pedagógusok társadalmi presztízsét,
  11. azonnal fejezzék be "a közoktatás további felszabdalását és a pedagógustársadalom megosztását".

"Ha a kormány nem hoz mielőbb érdemi döntéseket az ország jövőjét meghatározó köznevelés és szakképzés helyzetének javításáról, nem vonja vissza a státusztörvény tervezetét, végső eszközként lehetővé tesszük minden köznevelésben dolgozónak: lemondásukat/felmondásukat helyezzék letétbe a Pedagógusok Szakszervezete fővárosi és megyei irodáiban" - áll a nyilatkozatban.

Címlapról ajánljuk

Újraszámlálás utáni bejelentés: Karácsony Gergely 41 vokssal nyert

A Nemzeti Választási Bizottság péntek este jókora késéssel megkezdte nyilvános ülésén kihirdették az újraszámlálás végeredményét, és arról is döntöttek, hogy a IV. és VII. kerületekben - ahol kiugróan magas volt az érvénytelen szavazatok aránya - nem lesz új választás. E kerületekben Szentkirályi Alexandra nevének túl vékony áthúzása okozhatott problémát a voksoláskor Vitézy Dávid fellebbezése szerint.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.17. hétfő, 18:00
Fürjes Balázs a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja
Gyulay Zsolt a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke
Megérkezett a Fitch ítélete Magyarországról

Megérkezett a Fitch ítélete Magyarországról

A Fitch Ratings pénteken megjelent késő esti döntésében megerősítette Magyarország BBB kategóriájú adósbesorolását és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt. Részletes indoklásukban a hitelminősítő elemzői kitérnek arra, hogy a kormány a közeljövőben a költségvetést stabilizáló újabb intézkedéscsomagról dönthet, azonban a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások miatt kiadási kockázatokat lát a költségvetésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×