Összesen 450 fő tölti jelenleg életfogytiglani szabadságvesztés büntetését a hazai börtönökben, melyből 427 férfi, 23 pedig nő. Az ebből tényleges életfogytiglani szabadságvesztést töltők száma 72 fő, melyből 71 férfi és 1 nő – írja a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokság adatai alapján a Magyar Nemzet.
A tényleges életfogytiglani szabadságvesztés a magyar büntetőjog legsúlyosabb büntetése. Legfőbb jellemzője, hogy – az életfogytiglani szabadságvesztéssel ellentétben – az ítélet kizárja annak lehetőségét, hogy negyven évnél korábban megvizsgálják a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét.
A bírói gyakorlat szerint tényleges életfogytiglani szabadságvesztést általában többszörös gyilkosokra vagy különös kegyetlenségből, aljas indokból, kiskorú sérelmére elkövetett emberölés elkövetőjére szabnak ki. Mint írják, az egyetlen nő, az idén ötvenéves tatabányai Á. Anikó 2015-ben a tatai Öreg-tó partján lévő egyik panzióban 107 késszúrással gyilkolta meg saját kislányát. A legutóbbi tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt másik nő a Szita Bence-gyilkosság egyik elkövetője, Polcz Erika volt, aki 2017-ben a börtönben hunyt el.
A férfi tényleges életfogytiglanisok közül hármat embercsempészet és minősített emberölés miatt ítéltek a legsúlyosabb büntetésre. A parndorfi halálkamion ügyében – amelyben 71-en fulladtak meg – az embercsempész banda vezetőjét, az afgán Lahoo Samsooryamalt, a szervező bolgár Metodi Georgijevet és a halálos csapdává vált hűtőkamion vezetőjét, a bolgár Ivajlo Sztojanovot ítélték tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre. Szintén tényleges életfogytiglanosok a romák sorozatgyilkosai, Kiss Árpád, Kiss István és Pető Zsolt, valamint a szír Hasszán Farhud, aki 2015-ben az ISIS egyik kivégzőosztagát vezetve követett el emberiesség elleni bűncselekményeket Szíriában.