Az InfoRádió már nyár közepén arról tudósított, hogy hamarosan Magyarországon is törvényerőre emelik a tíznapos apaszabadságról szóló 2019-es irányelvet. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára idén nyáron megígérte, hogy Magyarországon is alkalmazni fogják az apaszabadság meghosszabbításáról szóló uniós irányelvet.
Az irányelv átültetésének határideje augusztus 2-án lejárt, de a Technológiai és Ipari Minisztérium csak november 1-jén nyújtotta be az Országgyűlésnek a törvénymódosítási javaslatát. Az előterjesztés öt napról tízre emeli az apaszabadság időtartamát, viszont az érintettek az első öt napra csak távolléti díjat kapnak, a hatodik naptól pedig még kevesebb pénzt, a távolléti díj 40 százalékát. További fontos módosítás, hogy a munkavállalókat a gyermekük megszületése utáni három évben összesen 44 nap szülői szabadság illeti meg és ezt akkor vehetik ki, amikor akarják. Bevezetik a gondozói szabadságot is, aki például az idős, beteg szüleit látja el otthon, az évente öt nap pluszszabadságot vehet ki. Egy másik lényeges változtatás, hogy
a szülők a gyerek 8 éves koráig kérhetik a távmunkát
vagy a részmunkaidős foglalkoztatást, de ezt írásban alaposan meg kell indokolniuk.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség szerint a kormány az uniós irányelv minimumát sem teljesíti ezzel a törvénymódosítási javaslattal. Herczeg Mária, az érdekképviselet nő tagozatának elnöke az InfoRádiónak elmondta, követelik, hogy:
- a szülői szabadság négy hónap és a gyermek 8 éves koráig igénybe vehető legyen,
- a szülői és a gondozói szabadság idejére állapítsanak meg tisztességes díjazást az érintettek számára,
- a munkáltató ne korlátozhassa a dolgozóit a szabadságról való rendelkezésben,
- az apaszabadság pedig 15, ikrek esetében 20 munkanap legyen – a távolléti díj 100 százalékának kifizetése mellett.
Mint fogalmazott, ha az apaszabadság ugyanúgy 30 nap lenne, mint a környező országokban, vagy Európa nagy részén, és azt rendesen díjaznák, akkor a munkáltató és a munkáltató megbeszélhetné, hogy utóbbi mikor és hogyan veszi ki. Így viszont attól tart, hogy az apák inkább elmennek majd táppénzre. „Ez az intézményrendszert csúfolja meg, mert ez így nem apaszabadság” – fogalmazott.
Az indítványhoz természetesen még érkezhetnek, és bizonyára érkeznek is majd módosítási javaslatok, akár kormánypártiak is. A végső változat tehát a szavazás napjára alakul ki, vagyis ez a 2019-es uniós irányelv csak 2023-tól lesz alkalmazható Magyarországon.