eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nagy István agrárminiszter, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja Gödöllőn, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE)  ünnepi névadó dokumentumának aláírásán 2021. február 1-jén. Az eddig Szent István Egyetem (SZIE) néven működő felsőoktatási intézményhez csatlakozott a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézete és gazdasági társaságai, valamint a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézete. A MATE fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Az aszálykárok miatt ötpontos intézkedéscsomag készült

Intézkedési tervre tett javaslatot az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzs, ötpontos csomagot hajt végre a kormány.

Nagy István agrárminiszter a Facebookon egy videóban arról beszélt, hogy a tavaly ősz óta tartó csapadékhiány miatt július végére az ország területének döntő többségén súlyos vagy nagyfokú aszály alakult ki.

"A búzánál elkönyvelt 25 százalékos terméskiesés után mára a kukoricaállomány az Alföldön és Közép-Magyarországon a területek jelentős részén megsemmisült, és az aszály most már a Dunántúl termését fenyegeti. Az Alföldön a gyepek is teljesen kisültek, a gazdálkodók nem tudnak legeltetni és kaszálni.

A helyzet az ágazatunkban rendkívüli, az alföldi területeken tragikus"

- sorolta a tárcavezető.

Az állattenyésztés számára a drasztikusan emelkedő takarmány- és energiaárak mellett a legelők kiszáradása, valamint az állatbetegségek jelentenek komoly nehézséget. Az aszály miatt kiégett legelők arra kényszerítik a termelőket, hogy vásárolt abraktakarmánnyal és távolabbról szállított tömegtakarmánnyal etessék az állatokat. Ez drasztikus mértékű költségnövekedéshez vezet - mutatott rá Nagy István.

Bejelentése szerint első ülése után az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzs egy ötpontos, azonnali intézkedéseket tartalmazó tervet nyújtott be a kormánynak.

  1. Hitelmoratórium 2022. szeptembertől 2023 végéig a mezőgazdasági vállalkozások beruházási és forgóeszközhiteleire. A gazdák dönthetnek arról, hogy élnek-e a lehetőséggel.
  2. Hárommilliárd forintos támogatási keret takarmányszállításra a bajba jutott gazdáknak.
  3. A mezőgazdasági területek öntözését kiszolgáló állami öntözőművek megnövekedett energiaköltségének támogatására 1,4 milliárd forintos többlettámogatás.
  4. A termelők ismét benyújthatják a rendkívüli vízhasználati igényükre vonatkozó kérelmeiket, és ezeket a hatóság automatikusan engedélyezni fogja.
  5. A biztosítók aszálykárok felmérésére és a károk kifizetésére vonatkozó eljárásainak felgyorsítása. A biztosítóknak a kár bejelentésétől számítva 14 nap alatt folyósítaniuk kell a gazdálkodók számára megítélt összeget.

Az operatív törzs ezután is tovább dolgozik a történelmi aszályhelyzet rövid-, közép- és hosszútávú kezelésén - zárta bejelentését az agrárminiszter.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×