eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Könyvelőhiánnyal szembesülhetnek a katából kiesők

A mintegy 15 ezer, már így is leterhelt könyvelőiroda nem elegendő a katából kiszorulók adminisztrációs terheinek elvégzéséhez a Minősített Könyvelők Egyesületének elnöke szerint.

Az új kata-szabályok alapján a becslések szerint nagyon kis százalék végezheti továbbra is változatlanul a tevékenységét. Harkai István, a Minősített Könyvelők Egyesületének elnöke szerint nagyjából 40 és 120 ezer közötti számra tehető az a vállalkozói létszám, aki továbbra is ki tudja használni a kedvező adózási formát, és több százezren kiesnek belőle.

A kikerülők adóterhe mindenképpen nőni fog. A szakértő szerint azoknál, akik folytatják a vállalkozást, az adóteher nagyban függ a vállalkozási sajátosságoktól. Elképzelhető, hogy ez nagyságrendileg csak kétszeres adóterhet jelent, de az is lehetséges, hogy a korábban megszokott mellékálláshoz mért nagyjából havi 25 ezer forintos adóteherhez képest három-ötszörösére nő (ha sok bevétele van és nincs költsége). Az összeghez ráadásul hozzá kell számolni az adminisztrációs terhek növekedését is, hiszen egy korábban katás Bt. könyvelési díja egy kivás Bt. könyvelési díjához képest éves szinten több százezer forintos plusz tételt jelent.

A bejelentés a könyvelőknek is többletterhet okozhat, hiszen több ezer új ügyfél keresheti most őket, és a munkateher is megnőhet.

"Abszolút hideg zuhanyként ért minket is ez a bejelentés, és most kezdjük felfogni, hogy milyen hihetetlen mennyiségű feladat fog ránk hárulni. Nagybetűkkel aláhúzva jegyzem meg, hogy

július 20-ig amúgy is nagy a presszió könyvelői szakmán, mert negyedéves áfabevallási határidő van, és ezután szokott a könyvelők 90 százaléka elmenni másfél hétre nyaralni"

- mondta Harkai István. Megjegyezte: nem beszélt olyan könyvelővel, aki örült volna annak, hogy több feladat lesz.

A könyvelők egyébként maguk is nagyon sokan katáznak, és az új jogszabály az elnök szerint "nagy érvágás és nehezítés" számukra.

Mindemellett úgy látja, hogy egy könyvelő nélküli, korábban katázó vállalkozó számára nagyon veszélyes lesz egyedül meghozni az augusztus végi döntést.

Az érintett katás vállalkozóktól azt kéri, hogy legyenek türelmesek a könyvelőkkel szemben, ha "az első három nemet mond", mert egyébként is nagyon túlterheltek és kapacitáshiánnyal küzdenek.

A Minősített Könyvelők Egyesületének elnöke szerint a változások miatt biztosan sokan felhagynak a vállalkozásukkal, vagy akár átmennek a feketegazdaságba, de ennek mértékét szerinte nem lehet megbecsülni. Ő maga ugyanakkor továbbra reménykedik abban, hogy a jogszabály nem fog életbe lépni ebben a formában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×