eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újabb kinevezése előtti meghallgatásán az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén az Országházban 2022. május 18-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Szijjártó Péter: ördögi körbe léptünk bele

Minél előbb tető alá kell hozni egy ésszerű megállapodást arról, hogy az orosz és ukrán exportkapacitások hogyan építhetőek vissza - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter a luxembourgi Külügyek Tanácsa után számolt be az elhangzottakról. Az ukrajnai háború hatásai nem állnak meg sem Ukrajna, sem Európa határainál, mindenki viseli a következményeket az egész világon - mondta a külgazdasági és külügyminiszter, aki szerint sajnálattal kellett megállapítani az ülésen, hogy ez egy elhúzódó háború, amellyel együtt kell élni a következő hónapokban.

A háború egyúttal háborús inflációs környezetet hoz létre, ami megnöveli az alapvető élelmiszerek, az energiahordozóknak és a nyersanyagoknak az árát. Szijjártó Péter szerint az inflációs környezet már a háború előtt is rossz volt, de a helyzeten a háború rontott, ennek a következményeit az egész világnak viselnie kell.

A világ egy újabb kihívással szembesül, ez az élelmiszer-ellátás biztonságát érintő helyzet. Szijjártó Péter felidézte, hogy Oroszország és Ukrajna a világ búza exportjának a 30 százalékát adta eddig, a napraforgónak 80 százalék, de jelentős volt a részesedés az árpában, a kukoricában és az étolajban is.

Ördögi körbe léptünk bele, és úgy tűnik, egyre mélyebben vagyunk a bajban - hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint négy tényező alakítja a helyzetet.

  • a háborús inflációs környezet,
  • a mezőgazdasági termelési és exportkapacitások csökkentek Ukrajnában és Oroszországban, ez pedig a világpiacon csökkenti az élelmiszerek kínálatát, ami komoly áremelkedéshez vezetett,
  • nehéz alternatív forrásokat találni, és exporttilalmakat vezetett be több ország,
  • Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország a műtrágyakereskedelemben is a világpiac fontos szereplője

A háború globális élelmiszer-ellátási válságot okoz, megoldás még nincs a helyzetre - emelte ki Szjjártó Péter. Mint mondta, létrejött egy uniós akcióterv, de a vita jelentős energiáját felemészti az, hogy ki is a hibás, szerint viszont a megoldásra kellene koncentrálni.

Az éhínségtől való fenyegetettség újabb migrációs hullámokat válthatnak ki - figyelmezetett.

A miniszter közölte az uniós ülésen volt, aki azt mondta, hogy még több fegyvert kell küldeni Ukrajnában, ám szerinte nem biztos, hogy élelmiszerellátási válságra ez jelentené a legjobb megoldást. Minél előbb tető alá kell hozni egy ésszerű megállapodást arról, hogy az orosz és ukrán exportkapacitások hogyan építhetőek vissza, és az élelmiszerek hogyan érhetik el leggyrosabban a célpiacokat - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter azt mondta, itthon nyugodtabb a helyzet, a szükséges élelmiszer kétszeresét tudja előtállítani az ország, ám három intézkedésre szükség van annak érdekében, hogy Magyarországot legalább részben, a magyarokat a lehető legnagyobb mértékben mentesíteni tudják a válság hatásai alól:

  • árstop fenntartása, ennek eltörlése újabb lökést adna az inflációnak
  • felajánlotta a kormány, hogy Magyarország átengedi és elősegíteni a területén az élelmiszerszállítmányokat Ukrajnából
  • meg kell erősíteni, erősen kell tartani a határvédelmet

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Érik a katasztrófa a világ egyik legszegényebb államában – Országoknak is okozhat függőséget a kábítószer

Érik a katasztrófa a világ egyik legszegényebb államában – Országoknak is okozhat függőséget a kábítószer

A 2021-es hatalomátvétel után az afganisztáni tálibok szinte azonnal megkezdték az ország mákmezőinek felszámolását. A radikális szunnita kormány főleg vallási meggyőződésből hirdetett háborút a kábítószerek ellen, egy valamit azonban nem vettek figyelembe: az ópium az ország gazdaságának gerincét adta, a kereskedelem felszámolásával pedig a vidéki afgánok milliói vesztették el megélhetésüket. Nézzük, mekkora ütést szenvedett el a világ egyik legszegényebb országa a radikális döntés meghozatala után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×