eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
A worker in personal protective equipment (PPE) rides a bike along a road during a lockdown due to Covid-19 in Shanghai, China, on Monday, April 25, 2022. Shanghai, the epicenter of Chinas worst outbreak since Wuhan more than two years ago, reported 51 fatalities on Sunday, taking deaths in the current wave to 138. Source: Bloomberg
Nyitókép: Bloomberg

Rusvai Miklós: két lényeges ponton is eltér a nyugati és kínai Covid-taktika

A sanghaji hatóságok kerítésekkel vettek körbe néhány lakótömböt, mivel a kínai városban továbbra is szigorú lezárással kívánják megfékezni a koronavírus terjedését. A város 26 milliós lakosságának jelentős része hetek óta kénytelen otthon maradni Kína karanténpolitikája miatt.

Rusvai Miklós virulógus véleménye szerint Kína zéró-Covid politikája – a mára relatíve megszelídült vírussal szemben – hosszú távon rendkívül megterhelő lehet, ami horribilis összegeket emészthet föl, ráadásul nem is igazán célravezető. A víruskutató egyetértett azzal, hogy a kelet-ázsiai óriás már a kezdetektől kicsit más „taktikát” alkalmazott a pandémiával szemben.

Mint azt felidézte, az európai kormányok és egészségügyi szakemberek – már viszonylag korán – arra a következtetésre jutottak, hogy előbb-utóbb meg kell tanulunk együtt élni a vírussal. Tehát úgymond rá lehet engedni a lakosságra, feltéve, hogy már rendelkezésre áll a vakcina, megkezdődött a védekezés, valamint, amikor már biztosított a legérzékenyebb korosztály egészségügyi biztonsága. „Egy a lényeg: a koronavírus ne jelentsen túl nagy nyomást az egészségügyre” – fogalmazott a szakértő.

A kínaiak viszont a zéró-Covid-stratégia mellett tették le a voksukat, miután

a kezdet kezdetén „megégették” magukat, így utólag már presztízsként kezelték, hogy náluk ne hatalmasodjon el a járvány.

A víruskutató megjegyezte, Kína egy másik vonatkozásban is eltér az európai gyakorlattól, nevezetesen, hogy a dolgozó korosztály immunizálására helyzeték a hangsúlyt. Így aztán vannak olyan területek az országban, ahol a – legveszélyeztetettebb – idős korosztálynak alig 20 százalékos, vagy még annál is alacsonyabb az átimmunizáltsága. Ráadásul esetükben, miként azt Magyarországon is megtapasztalhattuk, a kínai típusú oltások kevésbé hatékonyak, így a legveszélyeztetettebbek gyakorlatilag veszélyeztetettek is maradtak – tette hozzá Rusvai Miklós.

Náthajárvány

Jóllehet, a koronavírus jócskán megszelídült, a víruskutató elmondása alapján az őszi szezonban vélhetően sor kerül majd egy hatodik hullámra. Ugyanakkor a legtöbb szakember arra számít, hogy az már csak egy náthajárvány lesz, tehát az influenzánál is enyhébb – fűzte hozzá. Szerinte nagy számban fognak jelentkezni a légzőszervi megbetegedések, köszönhetően a Covid-19-nek, de ez az egészségügynek, illetve a lakosságnak már nem fog akkora megterhelést jelenteni, mint a korábbiakban. Rusvai Miklós őszinte reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség hatósági intézkedésekre, köztük lezárásokra és korlátozásokra, és legfeljebb kötelező maszkviselésre kerül sor bizonyos helyeken, például az egészségügyi intézményekben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 29. 00:30
×
×
×
×