eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A large number of people enjoying on beach.
Nyitókép: Aliraza Khatri's Photography/Getty Images

Ürge-Vorsatz Diána: 3,5 milliárd ember élettere válhat elviselhetetlenné

Egyre kevesebb idő maradt, hogy tegyünk valamit a klímaváltozás ellen, aminek következtében az emberiség fele már most is veszélyzónában él – derült ki az IPCC hatodik értékelő jelentésének a közelmúltban megjelent második kötetéből. A részletekről Ürge-Vorsatz Diánát, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület harmadik munkacsoportjának alelnökét kérdeztük.

Az IPCC legújabb jelentés szerint az éghajlatváltozásnak már most is nagyon jelentősek a hatásai, aminek emberek milliárdjai vannak kitéve. Amennyiben pedig nem javul jelentősen a helyzet, a következő évtizedekben súlyos kárt szenvedhet mind a társadlmi egyenlőség, ileltve társdalmi jólét, mind a gazdaságok fejlődés.

Ürge-Vorsatz Diána érzékeltetésképp megjegyezte: a jelenlegi kibocsátási szintek mellett 2060-ra, 2070-re globálisan 3 Celsius-fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet, ami azzal fog járni, hogy Dél-Európa nagy részén nem lesz elégséges víz, amit technológiákkal vagy alkalmazkodási módokkal sem lehet majd kompenzálni. Így bizonyos területekről az emberekenk és az iparnak el kell majd vándorolni, mert nem lesznek már alkalmazkodási válaszok – ismételte meg. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület harmadik munkacsoportjának alelnöke azt is hangsúlyozta: a mostani tendenciák alapján 2070-re mintegy 3,5 milliárd ember lakóhelye válhat emberi életre alkalmatlanná a magas hőmérséklet és paratartalom miatt.

A fent nevezett jelentés Magyarországgal külön nem foglalkozik, viszont

Európára nézve négy fő kockázatot emel ki, amik közül gyakorlatilag mindegyik jelentősen érintheti Magyarországot is.

Első helyen a hőség, illetve hőséghullámok említhető. A szakértő kiemelte: már jelenleg is az látható, hogy az emberi életben okozott kárnak a 80-90 százaléka összefüggésbe hozható az éghajlatváltozással, ami a jövőben még sokkal rosszabb lesz.

Ürge-Vorsatz Diána második helyen a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos kockázatokat említette, hiszen az éghajlat melegedésével ez a terület is egyre súlyosabb károkat fog elszenvedni. A jelentésben szereplő térképek alapján jól látható, hogy például a kukoricatermelést illetően Spanyolország után Magyarország a legérintettebb: a terméshozam 80-90 százalékkal csökkenhet akár már a közeljövőben. A szakértő szerint mindez azt erősíti, hogy globálisan, de Európában is komoly problémák fognak felmerülni az élelmiszerellátásban, illetve az élelmiszerbiztonság területén.

A jelentés harmadik kockázatként a vízi hányt, negyedikként pedig az áradások gyakoribbá válását fogalmazza meg, amik Európára különösen nagy kockázatot hordoznak magukban – fűzte hozzá.

Ürge-Vorsatz Diána egyetért azzal, amit a mostani és már a korábbi jelentések is leszögeznek, hogy a gazdaság és a társadalom minden területén

már tegnap, de legalábbis ma mindenképp el kezdenünk mind a kibocsátások mérséklésre vonatkozó, mind az alkalmazkodásra való lépéseket,

hiszen az említett káros hatások már jelenleg is zajlanak, ráadásul amit most tesz az emberiség, különösen a mérsékléssel és infrastruktúrafejlesztéssel kapcsolatban, hosszú távon jelentősen befolyásolják a kibocsátásokat – emelte ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×