Infostart.hu
eur:
354.06
usd:
311.41
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Forrás: Facebook

„Más már nincs, csak a tanítás öröme, amit veszíthetünk” – Engedetlenségi mozgalom

Fővárosi intézmények mellett dunakeszi, szombathelyi és szigetmonostori tanárok is csatlakoztak az akcióhoz. Érdeklődésünkre a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium tiltakozó pedagógusa azt mondta, nincs más eszköz a kezükben, már „minden mindegy”.

Második hete folytatódnak a polgári engedetlenségi akciók az iskolákban, miután egy február 11-én megjelent kormányrendelet ellehetetlenítette a pedagógusok sztrájkjogát.

Hétfőn vidéken

  • a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium,
  • a szombathelyi Zrínyi Ilona Általános Iskola és
  • a szigetmonostori Zöldsziget Körzeti Általános Iskola

tanárai csatlakoztak az akcióhoz.

Budapesten

  • a Leövey Klára Gimnázium,
  • a BGSZC II. Rákoczi Ferenc Technikum,
  • a Fekete István Általános Iskola,
  • a Corvin Mátyás Gimnázium és
  • a Kempelen Farkas Gimnázium

tanárai döntöttek hétfőn a polgári engedetlenség mellett.

A budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium volt diákjai pedig közös nyilatkozatban fejezték ki szolidaritásukat a tanárok mellett.

A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban végül 31 pedagógusa, a nevelőtestület több mint fele nem vette fel a munkát hétfőn – mondta el érdeklődésünkre Békésiné Kitka Anikó, az iskola egyik pedagógusa. Döntésüket azzal indokolják, hogy nincs más eszköz a kezükben, miután az említett rendelet ellehetetlenítette a jogszerű sztrájkot, illetve abban a formában, ahogyan azt tervezték – magyarázta a tanár, aki szerint a „minden mindegy” kifejezés tökéletesen illik a mostani helyzetre, mert nincs veszteni valójuk. Hozzátette: ha esetleg néhányuktól, akár mindenkitől, aki részt vesz az engedetlenségben, megválnának, az egyetlen,

amit veszíthetnek, a tanítás öröme, „más már nincs”.

Békésiné Kitka Anikó szerint a január 31-i sztrájkkal kapcsolatban megfogalmazottak továbbra is irányadóak: nagyobb megbecsültséget szeretnének mind anyagilag, mind pedig morálisan, illetve azt, hogy a gyerekek évek óta tartó leterheltsége, már ami a tananyagot illeti, csökkenjen. Mint mondta, érzésük szerint, ami szakmai kérdés lenne, azt nem egyeztetik azokkal, akik ezekre érdemi válaszokkal szolgálhatnának.

A hétfői tanítással kapcsolatban elmondta, hogy azok a tanárok, akik mégis felvették a munkát, összevont órákat tartanak, ami a gyakorlatban felügyeleti ellátást jelent, nem pedig normális tanítási órákat. De minden diáknak, illetve osztálynak van felügyelete – ismételte meg. Békésiné Kitka Anikó szavai szerint a kicsik nem nagyon értik a helyzetet, a felsőbb évesek érdeklődnek a helyzet iránt, a szülők részéről pedig rengeteg a pozitív visszajelzés.

Így folytatódott hétfőn a polgári engedetlenség

A Zrínyi Ilona Általános Iskola 22 tanára már pénteken jelezte a Telexnek, hogy csatlakozni fognak a polgári engedetlenséghez, leszögezve, hogy a megmozdulásuk teljesen politikamentes.

A Zöldsziget Körzeti Általános Iskola tanárai közül kilencen éltek a polgári engedetlenség eszközével, míg a Leövey Klára Gimnázium 33 tanára nem vette fel a munkát hétfőn a körülbelül 70 fős tanári karból. A tiltakozást szervező tanár úgy fogalmazott: a kormány rendelete a látható és észrevehető tiltakozás lehetőségét is elvette tőlük, ezért nagy lépésnek érzi ezt a kiállásukat.

A BGSZC II. Rákóczi Ferenc Technikumból 16 tanár vesz részt a tiltakozásban. Az egyik pedagógus szerint egy szakképzési iskolában ez nagyon jó számnak tekinthető. A Fekete István Általános Iskolában négyen kezdték meg a tiltakozást, ők a munkaidő 50 százalékában fognak „engedetlenkedni”.

A Corvin Mátyás Gimnázium 16 tanára vesz részt az engedetlenségben 8:30 és 14:30 között. A Kempelen Farkas Gimnáziumból – egy szülő információja szerint – az 50 fős tanári karból 42-en csatlakoztak a polgári engedetlenséghez – olvasható mások mellett a Telexen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×