eur:
411.73
usd:
395.32
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Betegeknek felírt receptek Kozma Ottó háziorvos rendelőjében Nyíregyháza-Oroson 2012. szeptember 28-án.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Békássy Szabolcs: már csak néhány hét, de az nehéz lesz

Az Országos Háziorvosi Kollegiális vezető utána már könnyebb helyzetre számít az egész egészségügyben.

Már a húszezret közelíti az új megbetegedések átlagos száma a statisztikákban, a harmadik hullám korábbi rekordja már rég megdőlt, sőt, még tovább fog romlani a járványhelyzet még több koronavírusos esettel. Mint Békássy Szabolcs Országos Háziorvosi Kollegiális vezető megkeresésünkre kifejtette, nagy kihívás elé állítja a mostani terhelés a háziorvosokat. Már a novemberi is csúcsidőszak volt, pedig akkor még jóval kevesebb megbetegedés történt. Most, bár a légúti tünetekkel jelentkező páciensek többségének enyhe a betegsége, mégis olyan sokan jelentkeznek, hogy a háziorvosok rendkívül leterheltek.

Azt több ok miatt sem tudják megmondani a háziorvosok, hogy ennek a rengeteg betegnek mekkora százaléka koronavírusos. Egyrészt más időszakban is fennáll, hogy az influenza és az egyéb légúti betegségek ugyanazzal a tünettannal zajlanak, ehhez csatlakozott most a Covid-19. Másrészt nem minden esetben tudnak koronavírusra tesztelni. Természetesen törekszenek erre, és sok esetben, akár a betegek a patikákban vásárolva, gyorsteszt kimutatja a koronavírust, ugyanakkor azt nem tudják az orvosok megítélni, hogy az összes légúti tünetes ember közül mennyien covidosak.

Békássy Szabolcs arra kért mindenkit, hogy

akinek patikai gyorsteszttel pozitív lett az eredménye, az értesítse erről a háziorvosát, hogy jelenthessék az egészségügyi nyilvántartásba,

illetve hogy az orvosok tudják, kire kell adott esetben odafigyelni.

"Pár héten belül eljuthatunk oda, hogy nem lesz relevanciája annak, milyen kórokozó áll egy légúti megbetegedés hátterében, sokkal inkább úgy kell majd kezelni a helyzetet, hogy akinek ilyen panaszai vannak, az ne menjen közösségbe" – vélekedett a szakember.

Nyilvánvaló, hogy mindenki nagyon fáradt és frusztrált már, hiszen közel két éve küzd az ország a járvánnyal, de Békássy Szabolcs még egy kicsi türelmet kért a lakosságtól.

"Bizakodóak vagyunk, reméljük, hogy tavasszal már egy jóval könnyebb helyzet elé nézhetünk,

és az egészségügyi ellátás is visszatérhet a megszokott mederbe pár héten belül, de addig is az a pár hét még nagyon nehéz lesz" - zárta szavait az Országos Háziorvosi Kollegiális vezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×