eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Epidemic coronavirus gene and background image
Nyitókép: artplus/Getty Images

Falus András: csak óvatosan az omikronnal kapcsolatos kijelentésekkel

Cáfolhatatlan tudományos eredmények hiányában egyelőre csak spekuláció, hogy a koronavírus omikron mutációjának megjelenésével lecseng a járvány – mondta érdeklődésünkre az immunológus. Szerinte jelenleg az aktív immunizálás, a vakcináció a leghatásosabb védekezés, de ez nem zárja ki más készítmények együttes alkalmazását.

Az, hogy ennyire rövid a sokszorozódási ideje, és ennyire gyorsan fertőz a koronavírus omikron változata, és hogy gyakorlatilag már nincs olyan család, ahol ne fordulna elő a fertőzöttség, az új jelenség, ahogyan annak klinikai hatása, tehát a kórházi ápolások szükségessége, nem beszélve az elhalálozások számáról – kezdte Falus András.

Az immunológus tehát úgy véli, aki ma azt mondja, hogy ezzel lecseng a járvány, az olyan bizonytalan hipotézist, spekulációt szólaltat meg, amibe ő maga nem merne belemenni.

Amit ki lehet mondani, hogy nem tudunk eleget, amit el kell fogadni,

de ez nem a tudás hiánya, hanem a tudás etikája, ethosza, ami ki meri mondani, hogy keveset tudunk még azzal együtt is, hogy a világon hatalmas számban fordul elő ez az új fertőzés – fogalmazott a szakértő. Falus András szerint inkább csak reménykedhetünk abban, hogy a fentiek igazak, valamint, hogy a vakcinák, ha nem is teljes mértékben, de nagy védelmet adnak, nem beszélve a higiéniai megoldásokról, maszk, távolságtartás és kézmosás, amik mind segítséget biztosítanak a járvánnyal szembeni küzdelemben, bízva abban, hogy a politika pedig nem teremt az érdekeinek érvényesítése miatt olyan helyzeteket, amik rásegítenek a vírus amúgy is gyors terjedésére.

Az immunológus egyetértett azzal, hogy az oltás cáfolhatatlanul a legerősebb, legmegfelelőbb és a legtöbb országban jól bevált védekezési módszer.

Azzal együtt, hogy tudnunk kell, rengeteg gyógyszerfejlesztés is történik a világban. Megjegyezte, sajnos

a favipiravirról, mely készítmény Magyarországon gyógyszer formájában adható, kiderült, hogy lényegében hatástalan.

De emellett rengeteg új fejlesztés van – ismételte meg –, a különböző nagy gyógyszercégek pedig biztató eredményeket közölnek. De nem az aktív, tehát a vakcina általi immunizáció az egyetlen megoldás, passzív is létezik: ebben az esetben olyan ellenanyagokat állítanak elő, amik blokkolják a vírus sejtekbe való behatolását, amivel szintén sokan foglalkoznak, miután hatalmas a motiváció, ha csak az anyagi vonzatát nézzük. És bár a monoklonális ellenanyagok hatása nem is olyan hosszan tartó, mint a vakcináké, de hatnak – tette hozzá Falus András. Az immunológus úgy véli, a leghatásosabb mégis az immunrendszer memóriáját felerősítő vakcináció, de ez nem zárja ki a többi készítmény párhuzamos alkalmazását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×